Intel Xeon E-2226G Box (Socket 1151, 14nm, BX80684E2226G)
Brand: Intel
Price: €874,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5b0506aa-bee8-4e6d-9963-28fe83b73cbe
Description
Series: Intel Xeon E
Package: Boxed
Socket: Socket 1151
Clock Speed: 3,400 Mhz
Number of Processor Cores: 4
Number of Threads: 6
Clock Frequency: 3.4 GHz
Max. Turbo Frequency: 4.7 GHz
Processor Code Name: Coffee Lake
TDP: 71 Watt
Manufacturing Process: 14 nm
Integrated Graphics: yes
Graphics Chipset: Intel HD P630
GPU Frequency: 350 MHz
CPU Rate (max.): 1,200 MHz
L2 Cache: 1.536 KB
L2-Cache: 1,024 KB
L3 Cache: 12 KB
Memory Capacity (max.): 128 GB
Memory Type: DDR4-2666
Speicherkanäle: 2
For: Intel-System
Package: FCLGA1151
Features: MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, BMI, F16C, FMA3, Intel EM64T, Execute Disable Bit, Intel VT-x, Intel VT-d, TBT 2.0, TXT, Transactional Synchronization Extensions (TSX), Memory Protection Extensions (MPX), Software Guard Extensions (SGX)
Specifications
| Product Type | Quad Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Xeon E |
| Package | Boxed |
| Socket | Socket 1151 |
| Clock Speed | 3,400 Mhz |
| Number of Processor Cores | 4 |
| Number of Threads | 6 |
| Clock Frequency | 3.4 GHz |
| Max. Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Processor Code Name | Coffee Lake |
| TDP | 71 Watt |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Integrated Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Intel HD P630 |
| GPU Frequency | 350 MHz |
| CPU Rate (max.) | 1,200 MHz |
| L2 Cache | 1.536 KB |
| L2-Cache | 1,024 KB |
| L3 Cache | 12 KB |
| Memory Capacity (max.) | 128 GB |
| Memory Type | DDR4-2666 |
| Speicherkanäle | 2 |
| For | Intel-System |
| Package | FCLGA1151 |
| Features | MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, BMI, F16C, FMA3, Intel EM64T, Execute Disable Bit, Intel VT-x, Intel VT-d, TBT 2.0, TXT, Transactional Synchronization Extensions (TSX), Memory Protection Extensions (MPX), Software Guard Extensions (SGX) |
Reviews
Quality stuff 💯
Worth it
Got it super fast! Very happy
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Worth it
10 out of 10
100% would recommend
Every penny well spent
😍 Love it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.