Intel Xeon E-2478 Boxed
Brand: Intel
Price: €559,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 44013e9d-c122-46ed-84f8-a4efebe5fa4f
Description
Series: Intel Xeon E
Package: Boxed
Socket: Socket 1700
Clock Speed: 2,800 Mhz
Number of Processor Cores: 8
Number of Threads: 16
Clock Frequency: 2.8 GHz
Max. Turbo Frequency: 5.2 GHz
Processor Code Name: Raptor Lake
TDP: 80 Watt
Integrated Graphics: no
L2 Cache: 8 x 2.048 KB
L2-Cache: 16,384 KB
L3 Cache: 24 KB
Memory Capacity (max.): 128 GB
Memory Type: DDR5-4800
Speicherkanäle: 2
For: Intel-System
Features: Intel Turbo Boost Max 3.0, TBT 2.0, Intel 64, SSE4.1, SSE4.2, AVX2, Idle States, Enhanced Intel SpeedStep, Thermal Monitoring, Intel Total Memory Encryption (Multi Key), Intel Total Memory Encryption, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Secure Key, Intel OS Guard, Intel Trusted Execution Technology, Execute Disable Bit, Mode-based Execute Control (MBEC), Intel VT-rp, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, SMT (Simultaneous Multithreading)
Specifications
| Product Type | 8 Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Xeon E |
| Package | Boxed |
| Socket | Socket 1700 |
| Clock Speed | 2,800 Mhz |
| Number of Processor Cores | 8 |
| Number of Threads | 16 |
| Clock Frequency | 2.8 GHz |
| Max. Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Processor Code Name | Raptor Lake |
| TDP | 80 Watt |
| Integrated Graphics | no |
| L2 Cache | 8 x 2.048 KB |
| L2-Cache | 16,384 KB |
| L3 Cache | 24 KB |
| Memory Capacity (max.) | 128 GB |
| Memory Type | DDR5-4800 |
| Speicherkanäle | 2 |
| For | Intel-System |
| Features | Intel Turbo Boost Max 3.0, TBT 2.0, Intel 64, SSE4.1, SSE4.2, AVX2, Idle States, Enhanced Intel SpeedStep, Thermal Monitoring, Intel Total Memory Encryption (Multi Key), Intel Total Memory Encryption, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Secure Key, Intel OS Guard, Intel Trusted Execution Technology, Execute Disable Bit, Mode-based Execute Control (MBEC), Intel VT-rp, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, SMT (Simultaneous Multithreading) |
Reviews
Thanks for getting it here so quick
Absolutely worth it
Really impressed, no complaints
Delivered when promised... very satisfied
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Seriously good value
Spot on
Even better than I thought
Works great, good price
100% would recommend
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.