Intel Xeon E5-2450V2 Tray (Socket 1356, 22nm, CM8063401376400)
Brand: Intel
Price: €481,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2656c1e8-5c5e-49cb-b79f-c43ea96e8319
Description
Series: Intel Xeon E5 v2
Socket: Socket 1356
Clock Speed: 2,500 Mhz
Number of Processor Cores: 8
Number of Threads: 16
Clock Frequency: 2.5 GHz
Turbo-Boost: yes
Turbo-CORE: no
Max. Turbo Frequency: 3.3 GHz
Processor Code Name: Ivy Bridge-EN
TDP: 95 Watt
Front Side Bus: 4,000 MHz
QuickPath Interface: 8 GT/s
Voltage: 1.3 V
Manufacturing Process: 22 nm
L2 Cache: 8 x 256 KB
L2-Cache: 2,048 KB
L3 Cache: 20 KB
For: Intel-System
Package: FCLGA1356
Features: MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), Intel EM64T, Intel 64, NX-Bit, Intel VT-x, Intel VT-d, TBT 2.0, TXT, Intel HT
Specifications
| Product Type | 8 Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Xeon E5 v2 |
| Socket | Socket 1356 |
| Clock Speed | 2,500 Mhz |
| Number of Processor Cores | 8 |
| Number of Threads | 16 |
| Clock Frequency | 2.5 GHz |
| Turbo-Boost | yes |
| Turbo-CORE | no |
| Max. Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Processor Code Name | Ivy Bridge-EN |
| TDP | 95 Watt |
| Front Side Bus | 4,000 MHz |
| QuickPath Interface | 8 GT/s |
| Voltage | 1.3 V |
| Manufacturing Process | 22 nm |
| L2 Cache | 8 x 256 KB |
| L2-Cache | 2,048 KB |
| L3 Cache | 20 KB |
| For | Intel-System |
| Package | FCLGA1356 |
| Features | MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), Intel EM64T, Intel 64, NX-Bit, Intel VT-x, Intel VT-d, TBT 2.0, TXT, Intel HT |
Reviews
Better than expected tbh
Solid product, arrived quickly
Every penny well spent
Best thing I've bought in a while
Amazing value!
Spot on mate, spot on
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Perfect 👍
10/10 would buy again
Does the job perfectly... will be ordering more
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.