Intel Xeon E5-2630V2 Hewlett-Packard Upgrade, Socket 2011, 22nm, 709492-B21
Brand: Intel
Price: €791,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ac7c6f06-d05f-4a00-a972-e8ddee9b9a70
Description
Series: Intel Xeon E5 v2
Socket: Socket 2011
Clock Speed: 2,600 Mhz
Number of Processor Cores: 6
Number of Threads: 12
Clock Frequency: 2.6 GHz
Turbo-Boost: yes
Turbo-CORE: no
Max. Turbo Frequency: 3.1 GHz
Processor Code Name: Ivy Bridge-EP
TDP: 80 Watt
Front Side Bus: 3,600 MHz
QuickPath Interface: 7.2 GT/s
Manufacturing Process: 22 nm
L2 Cache: 6 x 256 KB
L2-Cache: 1,536 KB
L3 Cache: 15 KB
For: Hewlett-Packard-System
Package: FCLGA2011
Features: MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), Intel EM64T, Execute Disable Bit, Intel VT-x, Intel HT, Intel VT-d, TXT, TBT 2.0
Specifications
| Product Type | 6 Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Xeon E5 v2 |
| Socket | Socket 2011 |
| Clock Speed | 2,600 Mhz |
| Number of Processor Cores | 6 |
| Number of Threads | 12 |
| Clock Frequency | 2.6 GHz |
| Turbo-Boost | yes |
| Turbo-CORE | no |
| Max. Turbo Frequency | 3.1 GHz |
| Processor Code Name | Ivy Bridge-EP |
| TDP | 80 Watt |
| Front Side Bus | 3,600 MHz |
| QuickPath Interface | 7.2 GT/s |
| Manufacturing Process | 22 nm |
| L2 Cache | 6 x 256 KB |
| L2-Cache | 1,536 KB |
| L3 Cache | 15 KB |
| For | Hewlett-Packard-System |
| Package | FCLGA2011 |
| Features | MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), Intel EM64T, Execute Disable Bit, Intel VT-x, Intel HT, Intel VT-d, TXT, TBT 2.0 |
Reviews
Top quality
Best purchase I've made in ages
Delivered when promised... very satisfied
One of my best buys ever
Very happy with this purchase
Really good value for the price
Fantastic product, really impressed
Quality is excellent. Worth every penny
cant fault it tbh
Amazing service and product 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.