Intel Xeon Gold 5217 Tray (Sockel 3647, 14nm, CD8069504214302)
Brand: Intel
Price: €2.383,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 26251a78-a57f-4583-8efb-94437a45f6ad
Description
Serie: Intel Xeon Gold
Packungstyp: Tray
Sockel: Sockel 3647
Prozessortyp: Server-Prozessor
Taktfrequenz: 3.000 MHz / 3 GHz
Anzahl Prozessorkerne: 8
Anzahl Threads: 16
Turbo-Boost: ja
max. Turbotakt: 3,7 GHz
Prozessor Codename: Cascade Lake
Leistungsaufnahme (TDP): 115 Watt
Strukturbreite: 14 nm
Integrierte Grafik: nein
L3-Cache: 11 MB
max. Speichergröße: 1.000 GB
Speichertyp: DDR4-2667
Speicherkanäle: 6
geeignet für: Intel-System
Package: FCLGA3647
Features: TBT 2.0, Intel 64, Intel HT, Intel VT-x, Intel VT-d, AVX-512, Execute Disable Bit, Intel vPro, Intel Speed Shift, Intel TSX-NI, Intel VMD, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Intel Run Sure, Mode-based Execute Control (MBEC)
Besonderheit: geeignet für ECC-Speicher
Specifications
| Produkttyp | 8 Kern Prozessor |
|---|---|
| Serie | Intel Xeon Gold |
| Packungstyp | Tray |
| Sockel | Sockel 3647 |
| Prozessortyp | Server-Prozessor |
| Taktfrequenz | 3.000 MHz / 3 GHz |
| Anzahl Prozessorkerne | 8 |
| Anzahl Threads | 16 |
| Turbo-Boost | ja |
| max. Turbotakt | 3,7 GHz |
| Prozessor Codename | Cascade Lake |
| Leistungsaufnahme (TDP) | 115 Watt |
| Strukturbreite | 14 nm |
| Integrierte Grafik | nein |
| L3-Cache | 11 MB |
| max. Speichergröße | 1.000 GB |
| Speichertyp | DDR4-2667 |
| Speicherkanäle | 6 |
| geeignet für | Intel-System |
| Package | FCLGA3647 |
| Features | TBT 2.0, Intel 64, Intel HT, Intel VT-x, Intel VT-d, AVX-512, Execute Disable Bit, Intel vPro, Intel Speed Shift, Intel TSX-NI, Intel VMD, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Intel Run Sure, Mode-based Execute Control (MBEC) |
| Besonderheit | geeignet für ECC-Speicher |
Reviews
Works great, good price
Exceeds expectations
Just brilliant
Does the job
Quality is top tier
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.