Intel Xeon Gold 5218R HPE Upgrade, Socket 3647, 14nm, P24466-B21
Brand: Intel
Price: €2.543,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 87a725fb-903a-4c5b-9b9f-163fe57aaef0
Description
Series: Intel Xeon Gold
Package: Tray
Socket: Socket 3647
Clock Speed: 2,100 Mhz
Number of Processor Cores: 20
Number of Threads: 40
Clock Frequency: 2.1 GHz
Turbo-Boost: yes
Max. Turbo Frequency: 4 GHz
Processor Code Name: Cascade Lake
TDP: 125 Watt
Manufacturing Process: 14 nm
Integrated Graphics: no
L2 Cache: 20 x 1,000 KB
L2-Cache: 20,000 KB
L3 Cache: 27 KB
Memory Capacity (max.): 1,000 GB
Memory Type: DDR4-2666
Speicherkanäle: 6
For: Hewlett-Packard-System
Package: FCLGA3647
Features: MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, AVX-512, BMI, F16C, FMA3, Intel EM64T, Intel VT-x, Intel VT-d, Transactional Synchronization Extensions (TSX), Execute Disable Bit, TXT, SMAP (Supervisor Mode Access Prevention), SMEP, TBT 2.0
Specifications
| Product Type | 20 Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Xeon Gold |
| Package | Tray |
| Socket | Socket 3647 |
| Clock Speed | 2,100 Mhz |
| Number of Processor Cores | 20 |
| Number of Threads | 40 |
| Clock Frequency | 2.1 GHz |
| Turbo-Boost | yes |
| Max. Turbo Frequency | 4 GHz |
| Processor Code Name | Cascade Lake |
| TDP | 125 Watt |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Integrated Graphics | no |
| L2 Cache | 20 x 1,000 KB |
| L2-Cache | 20,000 KB |
| L3 Cache | 27 KB |
| Memory Capacity (max.) | 1,000 GB |
| Memory Type | DDR4-2666 |
| Speicherkanäle | 6 |
| For | Hewlett-Packard-System |
| Package | FCLGA3647 |
| Features | MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, AVX-512, BMI, F16C, FMA3, Intel EM64T, Intel VT-x, Intel VT-d, Transactional Synchronization Extensions (TSX), Execute Disable Bit, TXT, SMAP (Supervisor Mode Access Prevention), SMEP, TBT 2.0 |
Reviews
Top quality, can't complain
Really good value for the price
Everything came perfectly packaged
Amazing service and product 👍
Great value for money
Quality is top tier
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.