Intel Xeon Gold 5318Y Tray (CD8068904656703)
Brand: Intel
Price: €1.020,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8bd0f2a1-0e5f-4ce1-8ca8-c098009ced01
Description
Series: Intel Xeon Gold
Package: Tray
Socket: Socket 4189
Clock Speed: 2,100 Mhz
Number of Processor Cores: 24
Number of Threads: 48
Clock Frequency: 2.1 GHz
Turbo-Boost: yes
Max. Turbo Frequency: 3.4 GHz
Processor Code Name: Ice Lake-SP
TDP: 150 Watt
Manufacturing Process: 10 nm
Integrated Graphics: no
L3 Cache: 36 KB
Memory Capacity (max.): 6,000 GB
Memory Type: DDR4-2667
Speicherkanäle: 8
Stepping (Revision): M1
For: Intel-System
Package: FCLGA4189
Features: Intel Speed Select – Core Power, Intel Speed Select – Turbo Frequency, Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Speed Select - Base Frequency, Intel Resource Director Technology (Intel RDT), Intel Speed Shift, Intel Turbo Boost, TBT 2.0, Intel HT, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, Intel 64, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, AVX-512, Intel VMD, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Software Guard Extensions (SGX), Intel Run Sure, Intel Speed Select - Performance Profile
Specifications
| Product Type | 24 Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Xeon Gold |
| Package | Tray |
| Socket | Socket 4189 |
| Clock Speed | 2,100 Mhz |
| Number of Processor Cores | 24 |
| Number of Threads | 48 |
| Clock Frequency | 2.1 GHz |
| Turbo-Boost | yes |
| Max. Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Processor Code Name | Ice Lake-SP |
| TDP | 150 Watt |
| Manufacturing Process | 10 nm |
| Integrated Graphics | no |
| L3 Cache | 36 KB |
| Memory Capacity (max.) | 6,000 GB |
| Memory Type | DDR4-2667 |
| Speicherkanäle | 8 |
| Stepping (Revision) | M1 |
| For | Intel-System |
| Package | FCLGA4189 |
| Features | Intel Speed Select – Core Power, Intel Speed Select – Turbo Frequency, Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Speed Select - Base Frequency, Intel Resource Director Technology (Intel RDT), Intel Speed Shift, Intel Turbo Boost, TBT 2.0, Intel HT, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, Intel 64, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, AVX-512, Intel VMD, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Software Guard Extensions (SGX), Intel Run Sure, Intel Speed Select - Performance Profile |
Reviews
Delivered when promised... very satisfied
Exactly what I needed, thanks!
Every penny well spent
Excellent stuff
Worth it
Can't find any faults
Perfect.
Solid product, arrived quickly
Arrived safe and sound, very pleased
Worth it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.