Intel Xeon Gold 6454S Tray
Brand: Intel
Price: €3.329,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c8975510-5133-4428-8697-1e3490c9fbde
Description
Series: Intel Xeon Gold
Package: Tray
Socket: Socket 4677
Clock Speed: 2,200 Mhz
Number of Processor Cores: 32
Number of Threads: 64
Clock Frequency: 2.2 GHz
Turbo-Boost: yes
Max. Turbo Frequency: 3.4 GHz
Processor Code Name: Sapphire Rapids
TDP: 270 Watt
Manufacturing Process: 7 nm
Integrated Graphics: no
L3 Cache: 60 KB
Memory Capacity (max.): 4,096 GB
Memory Types: DDR5-4800, DDR5-4400
Speicherkanäle: 8
For: Intel-System
Features: Intel Data Streaming Accelerator (DSA), Intel Advanced Matrix Extensions (AMX), Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Speed Select - Performance Profile, Intel Resource Director Technology (Intel RDT), Intel Speed Shift, Intel Turbo Boost, Intel HT, Intel TSX-NI, Intel 64, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), Advanced Vector Extensions 2.0 (AVX2), AVX-512, Intel Platform Firmware Resilience, Intel Control-flow Enforcement Technology (CET), Intel Total Memory Encryption, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Intel Software Guard Extensions (Intel SGX), Intel OS Guard, Intel Trusted Execution Technology, Execute Disable Bit, Intel Boot Guard, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, Intel Speed Select – Core Power, Intel Speed Select – Turbo Frequency, Intel Speed Select - Base Frequency, Intel Run Sure
Specifications
| Product Type | 32 Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Xeon Gold |
| Package | Tray |
| Socket | Socket 4677 |
| Clock Speed | 2,200 Mhz |
| Number of Processor Cores | 32 |
| Number of Threads | 64 |
| Clock Frequency | 2.2 GHz |
| Turbo-Boost | yes |
| Max. Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Processor Code Name | Sapphire Rapids |
| TDP | 270 Watt |
| Manufacturing Process | 7 nm |
| Integrated Graphics | no |
| L3 Cache | 60 KB |
| Memory Capacity (max.) | 4,096 GB |
| Memory Types | DDR5-4800, DDR5-4400 |
| Speicherkanäle | 8 |
| For | Intel-System |
| Features | Intel Data Streaming Accelerator (DSA), Intel Advanced Matrix Extensions (AMX), Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Speed Select - Performance Profile, Intel Resource Director Technology (Intel RDT), Intel Speed Shift, Intel Turbo Boost, Intel HT, Intel TSX-NI, Intel 64, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), Advanced Vector Extensions 2.0 (AVX2), AVX-512, Intel Platform Firmware Resilience, Intel Control-flow Enforcement Technology (CET), Intel Total Memory Encryption, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Intel Software Guard Extensions (Intel SGX), Intel OS Guard, Intel Trusted Execution Technology, Execute Disable Bit, Intel Boot Guard, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, Intel Speed Select – Core Power, Intel Speed Select – Turbo Frequency, Intel Speed Select - Base Frequency, Intel Run Sure |
Reviews
Legit so good
Does the job perfectly... will be ordering more
Really happy with this
Exactly what I needed, thanks!
Exactly as the description, cheers!
Got it super fast! Very happy
Five stars
⭐⭐⭐⭐⭐
Can't find any faults
Honestly fantastic
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.