Intel Xeon Platinum 8460H Tray
Brand: Intel
Price: €7.253,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fc156468-ba63-4688-ad21-82c05d2dd1bc
Description
Series: Intel Xeon Platinum
Package: Tray
Socket: Socket 4677
CPU Cooler: without
Clock Speed: 2,200 Mhz
Number of Processor Cores: 40
Number of Threads: 80
Clock Frequency: 2.2 GHz
Turbo-Boost: yes
Max. Turbo Frequency: 3.8 GHz
TDP: 330 Watt
Manufacturing Process: 7 nm
Integrated Graphics: no
L3 Cache: 105 KB
Memory Capacity (max.): 4,096 GB
Memory Types: DDR5-4400, DDR5-4800
Speicherkanäle: 8
For: Intel-System
Features: Intel Advanced Matrix Extensions (AMX), Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Resource Director Technology (Intel RDT), Intel Speed Shift, TBT 2.0, Intel HT, Intel Transactional Synchronization Extensions, Intel 64, Intel AMX, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), Advanced Vector Extensions 2.0 (AVX2), AVX-512, Intel Platform Firmware Resilience, Intel Control-flow Enforcement Technology (CET), Intel Total Memory Encryption, Intel AES, Intel Software Guard Extensions (Intel SGX), Intel OS Guard, Intel Trusted Execution Technology, Execute Disable Bit, Intel Boot Guard, Mode-based Execute Control (MBEC), Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, Intel Speed Select – Core Power, Intel Speed Select – Turbo Frequency, Intel Speed Select - Base Frequency, Intel Run Sure, Intel In-memory Analytics Accelerator (IAA)
Specifications
| Product Type | 40 Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Xeon Platinum |
| Package | Tray |
| Socket | Socket 4677 |
| CPU Cooler | without |
| Clock Speed | 2,200 Mhz |
| Number of Processor Cores | 40 |
| Number of Threads | 80 |
| Clock Frequency | 2.2 GHz |
| Turbo-Boost | yes |
| Max. Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| TDP | 330 Watt |
| Manufacturing Process | 7 nm |
| Integrated Graphics | no |
| L3 Cache | 105 KB |
| Memory Capacity (max.) | 4,096 GB |
| Memory Types | DDR5-4400, DDR5-4800 |
| Speicherkanäle | 8 |
| For | Intel-System |
| Features | Intel Advanced Matrix Extensions (AMX), Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Resource Director Technology (Intel RDT), Intel Speed Shift, TBT 2.0, Intel HT, Intel Transactional Synchronization Extensions, Intel 64, Intel AMX, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), Advanced Vector Extensions 2.0 (AVX2), AVX-512, Intel Platform Firmware Resilience, Intel Control-flow Enforcement Technology (CET), Intel Total Memory Encryption, Intel AES, Intel Software Guard Extensions (Intel SGX), Intel OS Guard, Intel Trusted Execution Technology, Execute Disable Bit, Intel Boot Guard, Mode-based Execute Control (MBEC), Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, Intel Speed Select – Core Power, Intel Speed Select – Turbo Frequency, Intel Speed Select - Base Frequency, Intel Run Sure, Intel In-memory Analytics Accelerator (IAA) |
Reviews
Top stuff!
Arrived safe and sound, very pleased
100% would recommend
Delivered when promised... very satisfied
Perfect!
Can't find any faults
Exactly what I needed, thanks!
Arrived safe and sound, very pleased
Brilliant!!!
Fantastic quality, unbeatable price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.