keep out XWC-240
Brand: keep
Price: €66,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 46b0434b-245d-4d2e-9f02-bc00ee58a9c4
Description
Colour: Black
Backlight Colour: rgb
Volume Flow: 138.469 m³/h
Platforms: AMD, Intel
Compatible Sockets: socket 1700, socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150, socket 1200, socket AM5, socket AM4
TDP: 250 Watt
Radiator Size: 240 mm
Fan Size: 120
Fan (maximum): 2
min. Pumpgeschwindigkeit: 600 rpm
max. Pumpgeschwindigkeit: 3,000 rpm
Operating Power Input: 4.2 Watt
Power Connection: 4-Pin-PWM
Nominal Voltage: 12 V
Fan Dimensions: 120 x 120 x 25 mm
Min. Fan Speed: 600
Max. Fan Revolution: 1,800 rpm
Volumenstrom: 81.5 CFM
Noise Emission: 33 dB
Fan Control: yes
Automatic Fan Speed Control: PWM
Cable Length: 330 mm
Specifications
| Product Type | CPU Cooler |
|---|---|
| Colour | Black |
| Backlight Colour | rgb |
| Volume Flow | 138.469 m³/h |
| Platforms | AMD, Intel |
| Compatible Sockets | socket 1700, socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150, socket 1200, socket AM5, socket AM4 |
| TDP | 250 Watt |
| Radiator Size | 240 mm |
| Fan Size | 120 |
| Fan (maximum) | 2 |
| min. Pumpgeschwindigkeit | 600 rpm |
| max. Pumpgeschwindigkeit | 3,000 rpm |
| Operating Power Input | 4.2 Watt |
| Power Connection | 4-Pin-PWM |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Min. Fan Speed | 600 |
| Max. Fan Revolution | 1,800 rpm |
| Volumenstrom | 81.5 CFM |
| Noise Emission | 33 dB |
| Fan Control | yes |
| Automatic Fan Speed Control | PWM |
| Cable Length | 330 mm |
Reviews
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Fantastic value
Does the job
Top quality stuff, will order again
Exceeds expectations
100% would buy again
10/10 would buy again
Fantastic product, really impressed
Top quality, can't complain
Quality is excellent. Worth every penny
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.