Kingston NV2 M.2 500GB
Brand: Kingston
Price: €125,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 586cd96a-552a-4c9f-8d22-23ba4a060e9f
Description
Read Speed: 3,500 MB/s
Write Speed: 2,100 MB/s
MTBF: 1,500,000 hours
Maximum Write Volume (TBW): 160
Capacity: 500 GB
Design: Internal
Memory Type: 3D TLC
Bus: PCIe 4.0 x4
Protokoll: NVMe
Vibration resistant up to: 2 G
Operating Temperature: 0 - 70 °C
Form Factor: M.2
Height: 2.2 mm
Weight: 7 g
Width: 22 mm
Length: 80 mm
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Specifications
| Product Type | Internal SSD (Solid State Drive) |
|---|---|
| Read Speed | 3,500 MB/s |
| Write Speed | 2,100 MB/s |
| MTBF | 1,500,000 hours |
| Maximum Write Volume (TBW) | 160 |
| Capacity | 500 GB |
| Design | Internal |
| Memory Type | 3D TLC |
| Bus | PCIe 4.0 x4 |
| Protokoll | NVMe |
| Vibration resistant up to | 2 G |
| Operating Temperature | 0 - 70 °C |
| Form Factor | M.2 |
| Height | 2.2 mm |
| Weight | 7 g |
| Width | 22 mm |
| Length | 80 mm |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
Reviews
Exactly what I wanted
⭐⭐⭐⭐⭐
Super satisfied 😊
Fast delivery, excellent item
Great value for money
Really happy with this
Exceeds expectations
Top stuff!
Fast delivery, excellent item
Works like a charm ✨
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.