Kioxia Exceria Heatsink 2TB
Brand: Kioxia
Price: €179,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c5af0d39-0d0e-43a1-a230-7531c604ad46
Description
Lesetransferrate: 6.200 MB/s
Schreibtransferrate: 4.900 MB/s
MTBF: 1.500.000 h
max. Schreibvolumen (TBW): 1.200 TB
4K Random Read IOPS: 830.000
4K Random Write IOPS: 450.000
Kapazität in GB: 2.048 GB
Bauart: intern
Speichertyp: 3D TLC
Bus: PCIe 4.0 x4
Protokoll: NVMe
Features: Garbage Collection, TRIM Support
Leistungsaufnahme (Betrieb): 7,8 Watt
Kühlung: Kühlkörper
kompatibel mit: PlayStation 5
schockresistent bis: 1.000 G
vibrationsresistent bis: 20 G
Betriebstemperatur: 0 - 85 °C
Formfaktor: M.2
Bauhöhe: 11,2 mm
Gewicht: 45 g
Breite: 24,7 mm
Länge: 80,65 mm
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 2.13 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Specifications
| Produkttyp | interne SSD-Festplatte |
|---|---|
| Lesetransferrate | 6.200 MB/s |
| Schreibtransferrate | 4.900 MB/s |
| MTBF | 1.500.000 h |
| max. Schreibvolumen (TBW) | 1.200 TB |
| 4K Random Read IOPS | 830.000 |
| 4K Random Write IOPS | 450.000 |
| Kapazität in GB | 2.048 GB |
| Bauart | intern |
| Speichertyp | 3D TLC |
| Bus | PCIe 4.0 x4 |
| Protokoll | NVMe |
| Features | Garbage Collection, TRIM Support |
| Leistungsaufnahme (Betrieb) | 7,8 Watt |
| Kühlung | Kühlkörper |
| kompatibel mit | PlayStation 5 |
| schockresistent bis | 1.000 G |
| vibrationsresistent bis | 20 G |
| Betriebstemperatur | 0 - 85 °C |
| Formfaktor | M.2 |
| Bauhöhe | 11,2 mm |
| Gewicht | 45 g |
| Breite | 24,7 mm |
| Länge | 80,65 mm |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 2.13 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
Reviews
Exactly what I needed. Very happy with this.
No issues whatsoever
Perfect 👍
Does the job
Exceeds expectations
Very pleased with this
Better than expected tbh
Excellent stuff
Can't fault it, great price too
Fast delivery, excellent item
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.