Kolink Umbra Void AIO 240mm ARGB
Brand: Kolink
Price: €62,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 72727592-f897-4ea4-9687-62fbf75c22f9
Description
Series: Kolink Umbra Void
Colour: Black
Backlight Colour: rgb
Volume Flow: 110.775 m³/h
Platforms: AMD, Intel
Compatible Sockets: socket 1700, socket 1200, socket 2066, socket 2011, socket 2011-3, socket 1366, socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150, socket AM5, socket AM4, socket AM3+, socket AM3, socket AM2+, socket AM2, socket FM+, socket FM2, socket FM1
Radiator Size: 240 mm
Fan Size: 120
Fan (pre-installed): 2
Fan (maximum): 4
Contact Surface: Copper
Heat Sink Dimensions: 72 x 72 x 48 mm
Noise Level: 30 dB
max. Pumpgeschwindigkeit: 2,600 rpm
Power Connection: 4-Pin-PWM
Fan Dimensions: 120 x 120 x 25 mm
Fan Bearing: Fluid Dynamic Bearing
Max. Fan Revolution: 2,200 rpm
Volumenstrom: 65.2 CFM
Noise Emission: 30 dB
Automatic Fan Speed Control: PWM
Cable Length: 395 mm
Hose Properties: Sleeved
Specifications
| Product Types | CPU Cooler, AiO Water Cooler |
|---|---|
| Series | Kolink Umbra Void |
| Colour | Black |
| Backlight Colour | rgb |
| Volume Flow | 110.775 m³/h |
| Platforms | AMD, Intel |
| Compatible Sockets | socket 1700, socket 1200, socket 2066, socket 2011, socket 2011-3, socket 1366, socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150, socket AM5, socket AM4, socket AM3+, socket AM3, socket AM2+, socket AM2, socket FM+, socket FM2, socket FM1 |
| Radiator Size | 240 mm |
| Fan Size | 120 |
| Fan (pre-installed) | 2 |
| Fan (maximum) | 4 |
| Contact Surface | Copper |
| Heat Sink Dimensions | 72 x 72 x 48 mm |
| Noise Level | 30 dB |
| max. Pumpgeschwindigkeit | 2,600 rpm |
| Power Connection | 4-Pin-PWM |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan Bearing | Fluid Dynamic Bearing |
| Max. Fan Revolution | 2,200 rpm |
| Volumenstrom | 65.2 CFM |
| Noise Emission | 30 dB |
| Automatic Fan Speed Control | PWM |
| Cable Length | 395 mm |
| Hose Properties | Sleeved |
Reviews
Ordering more for friends
Top quality
100% would recommend
100% would recommend
Speedy delivery, impeccable condition
Better than expected tbh
Solid product, arrived quickly
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Can't find any faults
cant fault it tbh
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.