MSI B450M Pro-VDH Max
Brand: MSI
Price: €129,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7e2739c8-88d6-42ef-8d32-4e84cec7211d
Description
Series: MSI Pro
Chipset: AMD B450
CPU Socket: Socket AM4
Supports Multi-Core Processors: 8-Core
Compatible CPUs: AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 3 2000, AMD Ryzen 3 Pro, AMD Ryzen 5, AMD Ryzen 5 2000, AMD Ryzen 5 Pro, AMD Ryzen 7, AMD Ryzen 7 2000, AMD Ryzen 7 Pro, AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 3 Pro 2000, AMD Ryzen 3 Pro 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 5 Pro 2000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 7 Pro 2000, AMD Ryzen 9 3000
Processor Codenames: Pinnacle Ridge, Summit Ridge, Raven Ridge
CPU Support to: 95 Watt
Memory Slot: 4
RAM Operation Mode: Dual-Channel
RAM Type: DDR4
Memory Clock Speed: 2,667 MHz
Memory Clock Speed (OC) max.: 3,866 MHz
Specification: PC4-21336
Specification (OC) max.: PC4-30928
Maximum Memory Expansion: 64 GB
Storage Connectors: 4 x S-ATA3 600, 1 x M.2
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 10
Network Port: 1 x RJ45 (LAN-Port)
Video Connectors: 1 x VGA, 1 x HDMI, 1 x DVI
Audio Connector: 3 x Audio Connector
Back Panel I/O Ports: 1 x PS/2, 4 x USB2.0, 4 x USB3.2 Gen1
Power Connectors: 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x TPM, 1 x COM/Ser, 1 x LPT/Par, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x CPU Fan (4-pin), 2 x Case Fan (4-pin)
Number of USB Ports: 6 x USB3.2 Gen1, 8 x USB2.0
Form Factor: Micro ATX
Dimensions (HxW): 244 x 244 mm
Chipset Cooling: Passive
Onboard Sound: 7.1 Channel
Sound Chip: RealTek ALC892
LAN Chipset: Realtek RTL8111H
LAN Standard: 1x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 1
Number of PCI-X x 1 Slots: 2
Colour: Brown
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel, 2 x S-ATA 6Gb/s Cable
Specifications
| Product Type | Socket AM4 Mainboard |
|---|---|
| Series | MSI Pro |
| Chipset | AMD B450 |
| CPU Socket | Socket AM4 |
| Supports Multi-Core Processors | 8-Core |
| Compatible CPUs | AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 3 2000, AMD Ryzen 3 Pro, AMD Ryzen 5, AMD Ryzen 5 2000, AMD Ryzen 5 Pro, AMD Ryzen 7, AMD Ryzen 7 2000, AMD Ryzen 7 Pro, AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 3 Pro 2000, AMD Ryzen 3 Pro 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 5 Pro 2000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 7 Pro 2000, AMD Ryzen 9 3000 |
| Processor Codenames | Pinnacle Ridge, Summit Ridge, Raven Ridge |
| CPU Support to | 95 Watt |
| Memory Slot | 4 |
| RAM Operation Mode | Dual-Channel |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 2,667 MHz |
| Memory Clock Speed (OC) max. | 3,866 MHz |
| Specification | PC4-21336 |
| Specification (OC) max. | PC4-30928 |
| Maximum Memory Expansion | 64 GB |
| Storage Connectors | 4 x S-ATA3 600, 1 x M.2 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 10 |
| Network Port | 1 x RJ45 (LAN-Port) |
| Video Connectors | 1 x VGA, 1 x HDMI, 1 x DVI |
| Audio Connector | 3 x Audio Connector |
| Back Panel I/O Ports | 1 x PS/2, 4 x USB2.0, 4 x USB3.2 Gen1 |
| Power Connectors | 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x TPM, 1 x COM/Ser, 1 x LPT/Par, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x CPU Fan (4-pin), 2 x Case Fan (4-pin) |
| Number of USB Ports | 6 x USB3.2 Gen1, 8 x USB2.0 |
| Form Factor | Micro ATX |
| Dimensions (HxW) | 244 x 244 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| Sound Chip | RealTek ALC892 |
| LAN Chipset | Realtek RTL8111H |
| LAN Standard | 1x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 1 |
| Number of PCI-X x 1 Slots | 2 |
| Colour | Brown |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel, 2 x S-ATA 6Gb/s Cable |
Reviews
Every penny well spent
Legit so good
Exactly what I needed, thanks!
Spot on mate, spot on
Just brilliant
Fantastic, ordering more!
Fantastic product, really impressed
10/10 would buy again
100% would recommend
Perfect!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.