MSI GeForce RTX 3050 VENTUS 2X 6G OC
Brand: MSI
Price: €233,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 098f473d-7f8a-484f-96bf-f5752eb1fb40
Description
Series: NVIDIA GeForce RTX 3050
TDP: 70 W
Dual Bios: no
Colour: Black
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Ampere
Chipset: NVIDIA GA106
Stream Processing Units: 2,304
CPU Clock Speed: 1,042 MHz
Boost Clock: 1,492 MHz
Overclocked: yes
Production Process: 8 nm
Chipset Features: NVIDIA Highlights, NVIDIA Freestyle, NVIDIA Decoder, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Ansel, NVIDIA Encoder, NVIDIA Broadcast, Real-Time Ray Tracing, NVIDIA Reflex, GPU Boost
Memory Size: 6 GB
Memory Type: GDDR6
Memory Interface: 96 Bit
Memory Clock Speed: 14 Gbps / 7,000 MHz
Memory Bandwidth: 168 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 4.0
PCIe Lanes: x8
Length: 18.9 cm
Width: 10.9 cm
Weight: 381 g
Low profile: no
Interfaces: 2x HDMI, Display Port
HDMI Specification: HDMI 2.1
DisplayPort Version: DisplayPort 1.4a
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Number of Fans: 2
Fan Colour: Black
Fan Specifications: Zero RPM
DirectX support: 12.2
OpenGL Support: 4.6
Upscaling: DLSS
Synchronisation: G-Sync
Specifications
| Product Type | Gaming Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| TDP | 70 W |
| Dual Bios | no |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Ampere |
| Chipset | NVIDIA GA106 |
| Stream Processing Units | 2,304 |
| CPU Clock Speed | 1,042 MHz |
| Boost Clock | 1,492 MHz |
| Overclocked | yes |
| Production Process | 8 nm |
| Chipset Features | NVIDIA Highlights, NVIDIA Freestyle, NVIDIA Decoder, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Ansel, NVIDIA Encoder, NVIDIA Broadcast, Real-Time Ray Tracing, NVIDIA Reflex, GPU Boost |
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Interface | 96 Bit |
| Memory Clock Speed | 14 Gbps / 7,000 MHz |
| Memory Bandwidth | 168 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 4.0 |
| PCIe Lanes | x8 |
| Length | 18.9 cm |
| Width | 10.9 cm |
| Weight | 381 g |
| Low profile | no |
| Interfaces | 2x HDMI, Display Port |
| HDMI Specification | HDMI 2.1 |
| DisplayPort Version | DisplayPort 1.4a |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Number of Fans | 2 |
| Fan Colour | Black |
| Fan Specifications | Zero RPM |
| DirectX support | 12.2 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Upscaling | DLSS |
| Synchronisation | G-Sync |
Reviews
Can't find any faults
Top stuff!
Really happy with this
Couldn't fault it
Top quality, can't complain
Really impressed, no complaints
Fast delivery, product is solid
Absolutely worth it
Amazing quality for the price!
Delivered when promised... very satisfied
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.