MSI GeForce RTX 3090 VENTUS 3X 24G OC
Brand: MSI
Price: €1.610,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4b472c69-39cd-43db-8275-956f03eb0247
Description
Series: NVIDIA GeForce RTX 3090
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Ampere
Chipset: NVIDIA GA102
Stream Processing Units: 10,496
CPU Clock Speed: 1,400 MHz
Boost Clock: 1,725 MHz
Overclocked: yes
Production Process: 8 nm
Chipset Features: NVIDIA Highlights, NVIDIA Freestyle, NVIDIA Decoder, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA NVLink, NVIDIA RTX IO, NVIDIA Ansel, NVIDIA GeForce Experience, NVIDIA Encoder, NVIDIA Reflex
Memory Size: 24 GB
Memory Type: GDDR6X
Memory Interface: 384 Bit
Memory Clock Speed: 19.5 Gbps / 9,750 MHz
Memory Bandwidth: 936 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 4.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 2 x 8-PIN
Length: 30.5 cm
Width: 12 cm
Interfaces: 3x Display Port, HDMI
HDMI Specification: HDMI 2.1
DisplayPort Version: DisplayPort 1.4a
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Number of Fans: 3
Fan Colour: Black
For: VR, 8K
DirectX support: 12.2
OpenGL Support: 4.6
Upscaling: DLSS
Synchronisation: G-Sync
Specifications
| Product Type | Gaming Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA GeForce RTX 3090 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Ampere |
| Chipset | NVIDIA GA102 |
| Stream Processing Units | 10,496 |
| CPU Clock Speed | 1,400 MHz |
| Boost Clock | 1,725 MHz |
| Overclocked | yes |
| Production Process | 8 nm |
| Chipset Features | NVIDIA Highlights, NVIDIA Freestyle, NVIDIA Decoder, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA NVLink, NVIDIA RTX IO, NVIDIA Ansel, NVIDIA GeForce Experience, NVIDIA Encoder, NVIDIA Reflex |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Interface | 384 Bit |
| Memory Clock Speed | 19.5 Gbps / 9,750 MHz |
| Memory Bandwidth | 936 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 4.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 2 x 8-PIN |
| Length | 30.5 cm |
| Width | 12 cm |
| Interfaces | 3x Display Port, HDMI |
| HDMI Specification | HDMI 2.1 |
| DisplayPort Version | DisplayPort 1.4a |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Colour | Black |
| For | VR, 8K |
| DirectX support | 12.2 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Upscaling | DLSS |
| Synchronisation | G-Sync |
Reviews
Can't find any faults
Love this! 😄
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.