MSI GeForce RTX 4070 Ti Super 16G Expert
Brand: MSI
Price: €1.484,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4d821bba-4147-46ea-afe0-ca8c37b6cd37
Description
Series: NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti Super
TDP: 285 W
Dual Bios: no
Colour: Grey
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Ada Lovelace
Chipset: NVIDIA AD103
Stream Processing Units: 8,448
Raytracing Units: 66
AI accelerators: 264
CPU Clock Speed: 2,340 MHz
Boost Clock: 2,610 MHz
Overclocked: no
Production Process: 5 nm
L2 Cache: 64 MB
Chipset Features: NVIDIA Freestyle, NVIDIA Decoder, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Ansel, NVIDIA Mosaic Technology, NVIDIA Encoder, NVIDIA Broadcast, AV1 Encoder, AV1 Decoder, NVIDIA Omniverse, NVIDIA GeForce Experience, NVIDIA RTX IO, Real-Time Ray Tracing, NVIDIA Reflex
Memory Size: 16 GB
Memory Type: GDDR6X
Memory Interface: 256 Bit
Memory Clock Speed: 21 Gbps / 10,500 MHz
Memory Bandwidth: 672 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 4.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 1 x 12VHPWR (16-pin)
Interfaces: HDMI, 3x Display Port
HDMI Specification: HDMI 2.1
DisplayPort Version: DisplayPort 1.4a
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Number of Fans: 2
Fan Specifications: Zero RPM, Flow Through, Push-Pull
DirectX support: 12.2
OpenGL Support: 4.6
Upscaling: DLSS
Synchronisation: G-Sync
Included in Delivery: Graphics Card
Specifications
| Product Type | Gaming Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti Super |
| TDP | 285 W |
| Dual Bios | no |
| Colour | Grey |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Ada Lovelace |
| Chipset | NVIDIA AD103 |
| Stream Processing Units | 8,448 |
| Raytracing Units | 66 |
| AI accelerators | 264 |
| CPU Clock Speed | 2,340 MHz |
| Boost Clock | 2,610 MHz |
| Overclocked | no |
| Production Process | 5 nm |
| L2 Cache | 64 MB |
| Chipset Features | NVIDIA Freestyle, NVIDIA Decoder, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Ansel, NVIDIA Mosaic Technology, NVIDIA Encoder, NVIDIA Broadcast, AV1 Encoder, AV1 Decoder, NVIDIA Omniverse, NVIDIA GeForce Experience, NVIDIA RTX IO, Real-Time Ray Tracing, NVIDIA Reflex |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Interface | 256 Bit |
| Memory Clock Speed | 21 Gbps / 10,500 MHz |
| Memory Bandwidth | 672 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 4.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 1 x 12VHPWR (16-pin) |
| Interfaces | HDMI, 3x Display Port |
| HDMI Specification | HDMI 2.1 |
| DisplayPort Version | DisplayPort 1.4a |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Number of Fans | 2 |
| Fan Specifications | Zero RPM, Flow Through, Push-Pull |
| DirectX support | 12.2 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Upscaling | DLSS |
| Synchronisation | G-Sync |
| Included in Delivery | Graphics Card |
Reviews
Five stars
Such good value... impressed
Worth the investment for sure
Works like a charm ✨
Very happy with this purchase
Fantastic, ordering more!
Legit so good
Fast delivery, product is solid
Best purchase I've made in ages
Solid product, arrived quickly
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.