MSI GeForce RTX 5090 Gaming Trio OC
Brand: MSI
Price: €3.323,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 88d5b2ba-cdae-4766-a8f8-ce0acc0f0c46
Description
Series: NVIDIA GeForce RTX 5090
TDP: 575 W
Dual Bios: yes
Colour: Black
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Blackwell
Chipset: NVIDIA GB202
Stream Processing Units: 21,760
Raytracing Units: 170
AI accelerators: 680
CPU Clock Speed: 2,017 MHz
Boost Clock: 2,497 MHz
Overclocked: no
Production Process: 5 nm
L2 Cache: 88 MB
Chipset Features: CUDA, AV1 Encoder, NVIDIA Freestyle, AV1 Decoder, NVIDIA Omniverse, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Ansel, NVIDIA RTX Remix, Real-Time Ray Tracing, NVIDIA Reflex, NVIDIA Broadcast
Memory Size: 32 GB
Memory Type: GDDR7
Memory Interface: 512 Bit
Memory Clock Speed: 28 Gbps / 14,000 MHz
Memory Bandwidth: 1,792 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 5.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 1 x 12V-2x6 (16-pin)
Length: 35.9 cm
Width: 14.9 cm
Low profile: no
Interfaces: HDMI, 3x Display Port
HDMI Specification: HDMI 2.1
DisplayPort Version: DisplayPort 2.1
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Cooling Fan Type: MSI Tri Frozr 4
Number of Fans: 3
Fan Colour: Black
Fan Specifications: Flow Through, Zero RPM
For: 4K
DirectX support: 12.2
OpenGL Support: 4.6
Shader Model: 6.8
Upscaling: DLSS
Synchronisation: G-Sync
Specifications
| Product Type | Gaming Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| TDP | 575 W |
| Dual Bios | yes |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Blackwell |
| Chipset | NVIDIA GB202 |
| Stream Processing Units | 21,760 |
| Raytracing Units | 170 |
| AI accelerators | 680 |
| CPU Clock Speed | 2,017 MHz |
| Boost Clock | 2,497 MHz |
| Overclocked | no |
| Production Process | 5 nm |
| L2 Cache | 88 MB |
| Chipset Features | CUDA, AV1 Encoder, NVIDIA Freestyle, AV1 Decoder, NVIDIA Omniverse, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Ansel, NVIDIA RTX Remix, Real-Time Ray Tracing, NVIDIA Reflex, NVIDIA Broadcast |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Interface | 512 Bit |
| Memory Clock Speed | 28 Gbps / 14,000 MHz |
| Memory Bandwidth | 1,792 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 5.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 1 x 12V-2x6 (16-pin) |
| Length | 35.9 cm |
| Width | 14.9 cm |
| Low profile | no |
| Interfaces | HDMI, 3x Display Port |
| HDMI Specification | HDMI 2.1 |
| DisplayPort Version | DisplayPort 2.1 |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Cooling Fan Type | MSI Tri Frozr 4 |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Colour | Black |
| Fan Specifications | Flow Through, Zero RPM |
| For | 4K |
| DirectX support | 12.2 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Shader Model | 6.8 |
| Upscaling | DLSS |
| Synchronisation | G-Sync |
Reviews
Does the job perfectly... will be ordering more
Worth the investment for sure
Love this! 😄
Such good value... impressed
10/10 would buy again
Very pleased with this
Amazing 👌
Absolutely worth it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.