Nox Hummer R-400 Black
Brand: Nox
Price: €26,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 680b82f0-7de7-4ddf-9bd5-4d3f7292c14d
Description
Compatible Sockets: Socket 1150, Socket 1151, Socket 1155, Socket 1156, socket 1200, Socket 1700, Socket 1851, Socket AM4, Socket AM5
Compatibility: Intel, AMD
MTBF: 40,000 hours
Port: 4 pin
Maximum Cooling Capacity: 235
Volume Flow: 73.32 m³/h
Properties: PWM Controlled
Noise Level: 34.9 dB
Fan Colour: Black
Minimum Speed: 500 rpm
Max. Revolution: 2,200 rpm
Fan Bearing: Hydraulic bearing
Number of Fans: 1
Fan Position: Middle
Fan Diameter: 120 mm
Cooler Colour: Black
Materials: Aluminium, Copper
Number of Heat Pipes: 4
Heat Pipes Diameter: 6 mm
Overall Width: 120 mm
Combined Depth: 70 mm
Total Height: 148 mm
Weight: 690 g
Nominal Voltage: 12 V
Included in Delivery: Fan, Assembly Material, Instruction Manual, Vibration Dampener
Specifications
| Product Types | Tower Cooler, CPU Cooler, Heat Sink |
|---|---|
| Compatible Sockets | Socket 1150, Socket 1151, Socket 1155, Socket 1156, socket 1200, Socket 1700, Socket 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Compatibility | Intel, AMD |
| MTBF | 40,000 hours |
| Port | 4 pin |
| Maximum Cooling Capacity | 235 |
| Volume Flow | 73.32 m³/h |
| Properties | PWM Controlled |
| Noise Level | 34.9 dB |
| Fan Colour | Black |
| Minimum Speed | 500 rpm |
| Max. Revolution | 2,200 rpm |
| Fan Bearing | Hydraulic bearing |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Position | Middle |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Cooler Colour | Black |
| Materials | Aluminium, Copper |
| Number of Heat Pipes | 4 |
| Heat Pipes Diameter | 6 mm |
| Overall Width | 120 mm |
| Combined Depth | 70 mm |
| Total Height | 148 mm |
| Weight | 690 g |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Included in Delivery | Fan, Assembly Material, Instruction Manual, Vibration Dampener |
Reviews
Great value for money
Can't fault anything about this
⭐⭐⭐⭐⭐
Even better than I thought
Every penny well spent
Worth the investment for sure
Excellent stuff
Exceeds expectations
Worth it
Wow! Amazing value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.