Nox Hummer Void
Brand: Nox
Price: €56,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: bfccecb4-6429-4635-98ba-a2d0efbb9e1e
Description
Series: Nox Xtreme Hummer
3.5" Disk Drive Slots int.: 2
Disk Tray 2.5: 2
Features: Card Reader, Front Door, Cable Mangement
Fan (pre-installed): 3
Fan (maximum): 4
Fan Size: 3 x 120
Motherboards: ATX, mini ITX, Mini ATX
Front Connections: HD-Audio, Card Reader, USB 2.0, USB 3.0
Material: Steel
max. CPU Fan Height: 120 mm
Max. Graphics Card Length: 320 mm
For Water Cooling: yes
Colour: Black
Height: 390 mm
Width: 200 mm
Depth: 445 mm
Weight: 5.1 kg
Specifications
| Product Type | Midi Tower |
|---|---|
| Series | Nox Xtreme Hummer |
| 3.5" Disk Drive Slots int. | 2 |
| Disk Tray 2.5 | 2 |
| Features | Card Reader, Front Door, Cable Mangement |
| Fan (pre-installed) | 3 |
| Fan (maximum) | 4 |
| Fan Size | 3 x 120 |
| Motherboards | ATX, mini ITX, Mini ATX |
| Front Connections | HD-Audio, Card Reader, USB 2.0, USB 3.0 |
| Material | Steel |
| max. CPU Fan Height | 120 mm |
| Max. Graphics Card Length | 320 mm |
| For Water Cooling | yes |
| Colour | Black |
| Height | 390 mm |
| Width | 200 mm |
| Depth | 445 mm |
| Weight | 5.1 kg |
Reviews
Five stars
Exactly what I wanted
100% would buy again
Does the job perfectly... will be ordering more
Quality is excellent. Worth every penny
Couldn't fault it
Can't find any faults
Speedy delivery, impeccable condition
Best purchase I've made in ages
Can't fault it, great price too
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.