Nox Urano Pro Bronze 850W Black
Brand: Nox
Price: €56,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ca33212c-430b-4925-a416-5ec58db7fbc1
Description
Form Factor: ATX12V
Series: Nox Xtreme Urano
PCI Express Connectors (8-Pin): 4
Serial ATA Connections: 4
Motherboard Power Connectors: ATX12V (24 pins), EPS12V (4+4 Pins)
Additional Connection: 2 x Fan Connectors (4-Pin)
Mains Voltage: 100 - 240 Volt
Mains Frequency: 50 - 60 Hz
Current Strengths: +3,3V (15 A), +5V (15 A), +12V (45 A), -12V (0,3 A), +5Vsb (2,5 A)
Current + 12V: 70 A
Combined Power 12V: 850 Watt
Tensione +3.3V: 15
Tensione +5V: 15
Tensione -12V: 0.3 A
Tensione +5VSB: 2.5 A
Special Features: Power Switch, Auto Fan Control
Safety Features (PSU Protection): Over Temperature Protection (OTP), Over Power Protection (OPP), Over Voltage Protection (OVP), Short Circuit Protection (SCP), Under Voltage Protection (UVP), Active Power Factor Correction (PFC)
Cooling System: active
Fan Diameter: 120 mm
Power Factor Correction: active
Colour: Black
Dimensions: 15 x 14 x 8.5 cm
Weight: 1.61 kg
Included in Delivery: Power Cord, User Manual, Mounting Screws
Specifications
| Product Type | Power Supply Unit |
|---|---|
| Form Factor | ATX12V |
| Series | Nox Xtreme Urano |
| PCI Express Connectors (8-Pin) | 4 |
| Serial ATA Connections | 4 |
| Motherboard Power Connectors | ATX12V (24 pins), EPS12V (4+4 Pins) |
| Additional Connection | 2 x Fan Connectors (4-Pin) |
| Mains Voltage | 100 - 240 Volt |
| Mains Frequency | 50 - 60 Hz |
| Current Strengths | +3,3V (15 A), +5V (15 A), +12V (45 A), -12V (0,3 A), +5Vsb (2,5 A) |
| Current + 12V | 70 A |
| Combined Power 12V | 850 Watt |
| Tensione +3.3V | 15 |
| Tensione +5V | 15 |
| Tensione -12V | 0.3 A |
| Tensione +5VSB | 2.5 A |
| Special Features | Power Switch, Auto Fan Control |
| Safety Features (PSU Protection) | Over Temperature Protection (OTP), Over Power Protection (OPP), Over Voltage Protection (OVP), Short Circuit Protection (SCP), Under Voltage Protection (UVP), Active Power Factor Correction (PFC) |
| Cooling System | active |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Power Factor Correction | active |
| Colour | Black |
| Dimensions | 15 x 14 x 8.5 cm |
| Weight | 1.61 kg |
| Included in Delivery | Power Cord, User Manual, Mounting Screws |
Reviews
Fast delivery, excellent item
Quality is excellent. Worth every penny
Definitely worth the money
100% would buy again
Just brilliant
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Fantastic value
Everything came perfectly packaged
cant fault it tbh
Worth the investment for sure
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.