NVIDIA RTX A400
Brand: NVIDIA
Price: €119,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9775b9ef-ebd6-4dee-b5b8-65745c8438fb
Description
Series: NVIDIA RTX A400
TDP: 50 W
Colour: Black
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Ampere
Chipset: NVIDIA GA107
Stream Processing Units: 768
Raytracing Units: 6
AI accelerators: 24
CPU Clock Speed: 727 MHz
Boost Clock: 1,762 MHz
Production Process: 8 nm
L2 Cache: 2 MB
Memory Size: 4 GB
Memory Type: GDDR6
Memory Interface: 64 Bit
Memory Clock Speed: 12 Gbps / 6,000 MHz
Memory Bandwidth: 96 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 4.0
PCIe Lanes: x8
Height: 1 Slots
Length: 16.3 cm
Width: 6.9 cm
Low profile: no
Interfaces: 4x mini Display Port
DisplayPort Version: DisplayPort 1.4a
Cooling System: Active
Number of Fans: 1
Fan Colour: Black
Included in Delivery: Graphics Card
Specifications
| Product Type | Workstation Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA RTX A400 |
| TDP | 50 W |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Ampere |
| Chipset | NVIDIA GA107 |
| Stream Processing Units | 768 |
| Raytracing Units | 6 |
| AI accelerators | 24 |
| CPU Clock Speed | 727 MHz |
| Boost Clock | 1,762 MHz |
| Production Process | 8 nm |
| L2 Cache | 2 MB |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Interface | 64 Bit |
| Memory Clock Speed | 12 Gbps / 6,000 MHz |
| Memory Bandwidth | 96 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 4.0 |
| PCIe Lanes | x8 |
| Height | 1 Slots |
| Length | 16.3 cm |
| Width | 6.9 cm |
| Low profile | no |
| Interfaces | 4x mini Display Port |
| DisplayPort Version | DisplayPort 1.4a |
| Cooling System | Active |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Colour | Black |
| Included in Delivery | Graphics Card |
Reviews
Delivered when promised... very satisfied
Fantastic, ordering more!
Works like a charm ✨
Speedy delivery, impeccable condition
10 out of 10
Arrived super quickly and works great 😊
Top quality
Seriously good value
Seriously good value
Came super fast and works great
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.