NVIDIA Tesla M10 32GB GDDR5
Brand: NVIDIA
Price: €2.494,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e93f4a91-ec5d-44ff-84b9-010330dae3fc
Description
Series: NVIDIA Tesla
TDP: 225 W
Dual Bios: no
Colour: Black
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Maxwell
Chipset: NVIDIA GM107
Stream Processing Units: 2,560
CPU Clock Speed: 1,033 MHz
Boost Clock: 1,306 MHz
Overclocked: no
Production Process: 28 nm
L2 Cache: 8 MB
Memory Size: 32 GB
Memory Type: GDDR5
Memory Interface: 128 Bit
Memory Clock Speed: 5.2 Gbps / 1,300 MHz
Memory Bandwidth: 83.2 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 3.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 1 x 8-PIN
Height: 2 Slots
Length: 26.8 cm
Width: 11.11 cm
Low profile: no
Cooling System: Passive
Fan Colour: Black
For: Server
DirectX support: 12
OpenGL Support: 4.6
Shader Model: 6.7
Specifications
| Product Type | Workstation Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA Tesla |
| TDP | 225 W |
| Dual Bios | no |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Maxwell |
| Chipset | NVIDIA GM107 |
| Stream Processing Units | 2,560 |
| CPU Clock Speed | 1,033 MHz |
| Boost Clock | 1,306 MHz |
| Overclocked | no |
| Production Process | 28 nm |
| L2 Cache | 8 MB |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Interface | 128 Bit |
| Memory Clock Speed | 5.2 Gbps / 1,300 MHz |
| Memory Bandwidth | 83.2 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 3.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 1 x 8-PIN |
| Height | 2 Slots |
| Length | 26.8 cm |
| Width | 11.11 cm |
| Low profile | no |
| Cooling System | Passive |
| Fan Colour | Black |
| For | Server |
| DirectX support | 12 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Shader Model | 6.7 |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Top stuff!
Fast delivery, product is solid
Couldn't fault it
Definitely worth the money
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Absolutely brilliant 👍
Great value for money. Will definitely be buying again.
Fantastic quality, unbeatable price!
Quality is excellent. Worth every penny
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.