PNY NVS 810 DVI 4096MB DDR3
Brand: PNY
Price: €1.619,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2e43838c-ad2d-4641-94ed-b13711729a63
Description
Series: NVIDIA Quadro
TDP: 68 W
Colour: Black
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Maxwell
Chipset: NVIDIA GM107
Stream Processing Units: 512
Overclocked: no
Production Process: 28 nm
Chipset Features: CUDA, NVIDIA nView
Memory Size: 2 GB
Memory Type: DDR3
Memory Interface: 2 Bit
Slot: PCIe
PCIe Version: 3.0
PCIe Lanes: x16
Height: 1 Slots
Length: 19.8 cm
Width: 11.2 cm
Low profile: no
Interfaces: 8x mini Display Port
Max. Resolution: 4096 x 2160 pixel
Maximum Number of Monitors: 32
Cooling System: Active
Cooling Fan Type: Reference Cooler
Number of Fans: 1
Fan Colour: Black
For: Office
DirectX support: 12
OpenGL Support: 4.5
Shader Model: 5.0
Included in Delivery: Display Adapter
Specifications
| Product Type | Workstation Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA Quadro |
| TDP | 68 W |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Maxwell |
| Chipset | NVIDIA GM107 |
| Stream Processing Units | 512 |
| Overclocked | no |
| Production Process | 28 nm |
| Chipset Features | CUDA, NVIDIA nView |
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Interface | 2 Bit |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 3.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Height | 1 Slots |
| Length | 19.8 cm |
| Width | 11.2 cm |
| Low profile | no |
| Interfaces | 8x mini Display Port |
| Max. Resolution | 4096 x 2160 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 32 |
| Cooling System | Active |
| Cooling Fan Type | Reference Cooler |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Colour | Black |
| For | Office |
| DirectX support | 12 |
| OpenGL Support | 4.5 |
| Shader Model | 5.0 |
| Included in Delivery | Display Adapter |
Reviews
Top stuff!
Fantastic product, really impressed
Exceeds expectations
Can't fault it, great price too
Great value for money. Will definitely be buying again.
Great value for money. Will definitely be buying again.
Spot on mate, spot on
Super satisfied 😊
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.