PNY Quadro GP100 16384MB HBM2
Brand: PNY
Price: €2.691,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 816de5d5-4018-41f4-bf3a-993b33e1c4cc
Description
Series: NVIDIA Quadro
TDP: 235 W
Colour: Black
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Pascal
Stream Processing Units: 3,584
CPU Clock Speed: 1,303 MHz
Boost Clock: 1,442 MHz
Overclocked: no
Production Process: 16 nm
Memory Size: 16 GB
Memory Type: High-Bandwidth Memory 2 (HBM2)
Memory Interface: 4,096 Bit
Slot: PCIe
PCIe Version: 3.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 1 x 8-PIN
Low profile: no
Interfaces: 4x Display Port, DVI
DVI Specification: DVI-D (Dual-Link)
Max. Resolution: 5120 x 2880 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Number of Fans: 1
Fan Colour: Black
For: 4K
DirectX support: 12
OpenGL Support: 4.5
Shader Model: 5.1
Specifications
| Product Type | Workstation Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA Quadro |
| TDP | 235 W |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Pascal |
| Stream Processing Units | 3,584 |
| CPU Clock Speed | 1,303 MHz |
| Boost Clock | 1,442 MHz |
| Overclocked | no |
| Production Process | 16 nm |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | High-Bandwidth Memory 2 (HBM2) |
| Memory Interface | 4,096 Bit |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 3.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 1 x 8-PIN |
| Low profile | no |
| Interfaces | 4x Display Port, DVI |
| DVI Specification | DVI-D (Dual-Link) |
| Max. Resolution | 5120 x 2880 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Colour | Black |
| For | 4K |
| DirectX support | 12 |
| OpenGL Support | 4.5 |
| Shader Model | 5.1 |
Reviews
Wow! Amazing value
Just brilliant
Great value for money
Quality and price are unbeatable
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
100% would buy again
Worth the investment for sure
10/10 would buy again
Does the job
Wow! Amazing value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.