PNY RTX PRO 4500 Blackwell
Brand: PNY
Price: €2.519,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9e15d2af-d1f5-4467-b3a6-aaffb4be501a
Description
Series: NVIDIA RTX Pro 4500
TDP: 200 W
Dual Bios: no
Colour: Black
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Blackwell
Chipset: NVIDIA GB203
Stream Processing Units: 10,496
Raytracing Units: 82
AI accelerators: 328
CPU Clock Speed: 1,590 MHz
Production Process: 5 nm
L2 Cache: 64 MB
Memory Size: 32 GB
Memory Type: GDDR7
Memory Interface: 256 Bit
Memory Clock Speed: 28 Gbps / 14,000 MHz
Memory Bandwidth: 896 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 5.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 1 x 12VHPWR (16-pin)
Height: 2 Slots
Length: 26.67 cm
Width: 11.176 cm
Low profile: no
Interfaces: 4x Display Port
DisplayPort Version: DisplayPort 2.1b
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Number of Fans: 1
Fan Specifications: Direct Heat Exhaust
DirectX support: 12.2
OpenGL Support: 4.6
Shader Model: 6.8
Included in Delivery: Graphics Card
Specifications
| Product Type | Workstation Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA RTX Pro 4500 |
| TDP | 200 W |
| Dual Bios | no |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Blackwell |
| Chipset | NVIDIA GB203 |
| Stream Processing Units | 10,496 |
| Raytracing Units | 82 |
| AI accelerators | 328 |
| CPU Clock Speed | 1,590 MHz |
| Production Process | 5 nm |
| L2 Cache | 64 MB |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Interface | 256 Bit |
| Memory Clock Speed | 28 Gbps / 14,000 MHz |
| Memory Bandwidth | 896 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 5.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 1 x 12VHPWR (16-pin) |
| Height | 2 Slots |
| Length | 26.67 cm |
| Width | 11.176 cm |
| Low profile | no |
| Interfaces | 4x Display Port |
| DisplayPort Version | DisplayPort 2.1b |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Specifications | Direct Heat Exhaust |
| DirectX support | 12.2 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Shader Model | 6.8 |
| Included in Delivery | Graphics Card |
Reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
Spot on mate, spot on
Does exactly what it should
Wow! Amazing value
Delivered when promised... very satisfied
Got exactly what I needed, very pleased
Does exactly what it should
Legit so good
Quality is really good... can't complain about anything really.
Very happy with this purchase
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.