PNY RTX Pro 5000 Blackwell 72GB
Brand: PNY
Price: €6.517,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 353729f4-7878-4661-9304-0feda6f4443c
Description
Series: NVIDIA RTX Pro 5000
TDP: 300 W
Dual Bios: no
Colour: Black
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Blackwell
Chipset: NVIDIA GB202
Stream Processing Units: 14,080
Raytracing Units: 110
AI accelerators: 440
CPU Clock Speed: 1,740 MHz
Boost Clock: 2,377 MHz
Overclocked: no
Production Process: 5 nm
L2 Cache: 96 MB
Chipset Features: Real-Time Ray Tracing
Memory Size: 72 GB
Memory Type: GDDR7
Memory Interface: 384 Bit
Memory Clock Speed: 28 Gbps / 14,000 MHz
Memory Bandwidth: 1,344 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 5.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 1 x 12V-2x6 (16-pin)
Height: 2 Slots
Length: 26.7 cm
Width: 11.1 cm
Low profile: no
Interfaces: 4x Display Port
DisplayPort Version: DisplayPort 2.1b
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Number of Fans: 1
Fan Colour: Black
Fan Specifications: Direct Heat Exhaust
DirectX support: 12.2
OpenGL Support: 4.6
Shader Model: 6.8
Upscaling: DLSS
Included in Delivery: Graphics Card
Specifications
| Product Type | Workstation Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA RTX Pro 5000 |
| TDP | 300 W |
| Dual Bios | no |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Blackwell |
| Chipset | NVIDIA GB202 |
| Stream Processing Units | 14,080 |
| Raytracing Units | 110 |
| AI accelerators | 440 |
| CPU Clock Speed | 1,740 MHz |
| Boost Clock | 2,377 MHz |
| Overclocked | no |
| Production Process | 5 nm |
| L2 Cache | 96 MB |
| Chipset Features | Real-Time Ray Tracing |
| Memory Size | 72 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Interface | 384 Bit |
| Memory Clock Speed | 28 Gbps / 14,000 MHz |
| Memory Bandwidth | 1,344 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 5.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 1 x 12V-2x6 (16-pin) |
| Height | 2 Slots |
| Length | 26.7 cm |
| Width | 11.1 cm |
| Low profile | no |
| Interfaces | 4x Display Port |
| DisplayPort Version | DisplayPort 2.1b |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Colour | Black |
| Fan Specifications | Direct Heat Exhaust |
| DirectX support | 12.2 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Shader Model | 6.8 |
| Upscaling | DLSS |
| Included in Delivery | Graphics Card |
Reviews
Super satisfied 😊
Can't find any faults
cant fault it tbh
Really impressed, no complaints
Love this! 😄
Worth it
Got it super fast! Very happy
Honestly fantastic
Exactly as the description, cheers!
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.