PNY RTX Pro 6000 Blackwell Server Edition
Brand: PNY
Price: €9.360,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 10c772b2-7efd-4d35-8934-989f9d5ce951
Description
Serie: NVIDIA RTX Pro 6000
Leistungsaufnahme (TDP): 600 W
Dual Bios: nein
Farbe: gold
Chipsatz-Hersteller: NVIDIA
Chipsatz-Codename: Blackwell
Chipsatz-Serie: NVIDIA GB202
Shader Einheiten: 24.064
Raytracing Einheiten: 188
KI-Einheiten: 752
Grundtakt: 1.590 MHz
Boost-Chiptakt: 2.617 MHz
übertaktet: nein
Fertigungsprozess: 5 nm
L2-Cache: 128 MB
Chipsatz-Features: Real-Time Ray Tracing
Speichergröße: 96 GB
Speichertyp: GDDR7
Speicherinterface: 512 Bit
Speichertakt: 28 Gbit/s / 14.000 MHz
Speicherbandbreite: 1.792 GB/s
Steckplatz: PCIe
PCIe Version: 5.0
PCIe Lanes: x16
Stromanschluss: 1 x 12V-2x6 (16-pin)
Höhe: 2 Slots
Länge: 26,67 cm
Low Profile: nein
Schnittstellen: 4x Display Port
DisplayPort Version: DisplayPort 2.1
max. Auflösung: 7680 x 4320 pixel
max. Monitoranzahl: 4
Kühlung: passiv
geeignet für: Raytracing
DirectX: 12.2
OpenGL: 4.6
Shader-Model: 6.8
Lieferumfang: Grafikkarte
Specifications
| Produkttyp | Workstation Grafikkarte |
|---|---|
| Serie | NVIDIA RTX Pro 6000 |
| Leistungsaufnahme (TDP) | 600 W |
| Dual Bios | nein |
| Farbe | gold |
| Chipsatz-Hersteller | NVIDIA |
| Chipsatz-Codename | Blackwell |
| Chipsatz-Serie | NVIDIA GB202 |
| Shader Einheiten | 24.064 |
| Raytracing Einheiten | 188 |
| KI-Einheiten | 752 |
| Grundtakt | 1.590 MHz |
| Boost-Chiptakt | 2.617 MHz |
| übertaktet | nein |
| Fertigungsprozess | 5 nm |
| L2-Cache | 128 MB |
| Chipsatz-Features | Real-Time Ray Tracing |
| Speichergröße | 96 GB |
| Speichertyp | GDDR7 |
| Speicherinterface | 512 Bit |
| Speichertakt | 28 Gbit/s / 14.000 MHz |
| Speicherbandbreite | 1.792 GB/s |
| Steckplatz | PCIe |
| PCIe Version | 5.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Stromanschluss | 1 x 12V-2x6 (16-pin) |
| Höhe | 2 Slots |
| Länge | 26,67 cm |
| Low Profile | nein |
| Schnittstellen | 4x Display Port |
| DisplayPort Version | DisplayPort 2.1 |
| max. Auflösung | 7680 x 4320 pixel |
| max. Monitoranzahl | 4 |
| Kühlung | passiv |
| geeignet für | Raytracing |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Shader-Model | 6.8 |
| Lieferumfang | Grafikkarte |
Reviews
Arrived well packaged, very pleased
Works great, super happy!
Spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.