PNY RTX Pro 6000 Blackwell VCNRTXPRO6000-PB
Brand: PNY
Price: €8.279,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7554c5c8-dff6-446a-a507-cb6fc3cfda46
Description
Series: NVIDIA RTX Pro 6000
TDP: 600 W
Dual Bios: no
Colour: Black
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Blackwell
Chipset: NVIDIA GB202
Stream Processing Units: 24,064
Raytracing Units: 188
AI accelerators: 752
CPU Clock Speed: 1,590 MHz
Production Process: 5 nm
L2 Cache: 128 MB
Memory Size: 96 GB
Memory Type: GDDR7
Memory Interface: 512 Bit
Memory Clock Speed: 28 Gbps / 14,000 MHz
Memory Bandwidth: 1,792 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 5.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 1 x 12V-2x6 (16-pin)
Height: 2 Slots
Length: 30.48 cm
Width: 13.716 cm
Low profile: no
Interfaces: 4x Display Port
DisplayPort Version: DisplayPort 2.1
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Number of Fans: 2
Fan Colour: Black
Fan Specifications: Flow Through, Zero RPM
DirectX support: 12.2
OpenGL Support: 4.6
Shader Model: 6.8
Included in Delivery: Graphics Card
Specifications
| Product Type | Workstation Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA RTX Pro 6000 |
| TDP | 600 W |
| Dual Bios | no |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Blackwell |
| Chipset | NVIDIA GB202 |
| Stream Processing Units | 24,064 |
| Raytracing Units | 188 |
| AI accelerators | 752 |
| CPU Clock Speed | 1,590 MHz |
| Production Process | 5 nm |
| L2 Cache | 128 MB |
| Memory Size | 96 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Interface | 512 Bit |
| Memory Clock Speed | 28 Gbps / 14,000 MHz |
| Memory Bandwidth | 1,792 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 5.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 1 x 12V-2x6 (16-pin) |
| Height | 2 Slots |
| Length | 30.48 cm |
| Width | 13.716 cm |
| Low profile | no |
| Interfaces | 4x Display Port |
| DisplayPort Version | DisplayPort 2.1 |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Number of Fans | 2 |
| Fan Colour | Black |
| Fan Specifications | Flow Through, Zero RPM |
| DirectX support | 12.2 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Shader Model | 6.8 |
| Included in Delivery | Graphics Card |
Reviews
Quality and price are unbeatable
Fantastic value
Amazing value!
Top quality stuff, will order again
Wow! Amazing value
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Exactly what I needed. Very happy with this.
Better than I expected honestly
Just brilliant
Exactly what I needed. Very happy with this.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.