PNY Telsa M60 2x 8192MB GDDR5
Brand: PNY
Price: €5.309,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 35140483-938b-4a68-80c4-cb3bc42bbc1d
Description
Series: NVIDIA Tesla
Colour: Black
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset: NVIDIA GM204
Stream Processing Units: 4,096
CPU Clock Speed: 899 MHz
Boost Clock: 1,178 MHz
Overclocked: no
Production Process: 28 nm
Memory Size: 16 GB
Memory Type: GDDR5
Memory Interface: 256 Bit
Slot: PCIe
PCIe Version: 3.0
PCIe Lanes: x16
Low profile: no
Cooling Systems: Active, Passive
For: Server
DirectX support: 12
OpenGL Support: 4.5
Shader Model: 5.1
Specifications
| Product Type | Workstation Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA Tesla |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset | NVIDIA GM204 |
| Stream Processing Units | 4,096 |
| CPU Clock Speed | 899 MHz |
| Boost Clock | 1,178 MHz |
| Overclocked | no |
| Production Process | 28 nm |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Interface | 256 Bit |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 3.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Low profile | no |
| Cooling Systems | Active, Passive |
| For | Server |
| DirectX support | 12 |
| OpenGL Support | 4.5 |
| Shader Model | 5.1 |
Reviews
Best thing I've bought in a while
Super satisfied 😊
Spot on
Love this! 😄
Couldn't fault it
Really impressed, no complaints
Top stuff!
Amazing value!
Top quality
Such good value... impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.