Powercolor Radeon RX 6800 XT Red Devil 16GB GDDR6
Brand: Powercolor
Price: €1.404,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 220d0b4c-bc98-4730-881c-bf58638c741d
Description
Series: AMD Radeon RX 6800 XT
TDP: 350 W
Chipset Manufacturer: AMD
Chipset Codename: RDNA 2 (Navi 2X)
Chipset: AMD Navi 21 XT
Stream Processing Units: 4,608
Boost Clock: 2,340 MHz
Overclocked: yes
Production Process: 7 nm
Chipset Features: AMD Radeon Rays, Vulkan, AMD Stream, AMD FidelityFX, AMD Anti-Lag, AMD Boost, AMD Image Sharping, AMD Radeon VR Ready Premium, Dual BIOS, AMD Radeon ReLive, AMD Radeon Chill, Real-Time Ray Tracing
Memory Size: 16 GB
Memory Type: GDDR6
Memory Interface: 256 Bit
Memory Clock Speed: 8,000 MHz
Memory Bandwidth: 512 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 4.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 2 x 8-PIN
Length: 32 cm
Width: 13.5 cm
Low profile: no
Interfaces: HDMI, 3x Display Port
HDMI Specification: HDMI 2.1
DisplayPort Version: DisplayPort 1.4
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Number of Fans: 3
Fan Colour: Black
Fan Specifications: Two-Ball Bearing
For: 4K
DirectX support: 12.2
OpenGL Support: 4.6
Upscaling: FSR
Synchronisation: FreeSync
Specifications
| Product Type | Gaming Graphics Card |
|---|---|
| Series | AMD Radeon RX 6800 XT |
| TDP | 350 W |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Codename | RDNA 2 (Navi 2X) |
| Chipset | AMD Navi 21 XT |
| Stream Processing Units | 4,608 |
| Boost Clock | 2,340 MHz |
| Overclocked | yes |
| Production Process | 7 nm |
| Chipset Features | AMD Radeon Rays, Vulkan, AMD Stream, AMD FidelityFX, AMD Anti-Lag, AMD Boost, AMD Image Sharping, AMD Radeon VR Ready Premium, Dual BIOS, AMD Radeon ReLive, AMD Radeon Chill, Real-Time Ray Tracing |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Interface | 256 Bit |
| Memory Clock Speed | 8,000 MHz |
| Memory Bandwidth | 512 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 4.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 2 x 8-PIN |
| Length | 32 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Low profile | no |
| Interfaces | HDMI, 3x Display Port |
| HDMI Specification | HDMI 2.1 |
| DisplayPort Version | DisplayPort 1.4 |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Colour | Black |
| Fan Specifications | Two-Ball Bearing |
| For | 4K |
| DirectX support | 12.2 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Upscaling | FSR |
| Synchronisation | FreeSync |
Reviews
Very pleased with this
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
10 out of 10
Very happy indeed 👍
Arrived super quickly and works great 😊
Such good value... impressed
Exactly as the description, cheers!
Wow! Amazing value
Very pleased with this
Amazing 👌
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.