SuperMicro H11DSi-NT
Brand: SuperMicro
Price: €917,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0a735110-8b7c-492e-aae5-cf6e65cf795f
Description
CPU Socket: Dual Socket SP3
Supports Multi-Core Processors: 32-Core
Compatible CPUs: AMD Epyc
CPU Support to: 180 Watt
Memory Slot: 16
RAM Operation Mode: 8-Channel
RAM Types: DDR4, ECC
Memory Clock Speed: 2,667 MHz
Specification: PC4-21336
Maximum Memory Expansion: 2,048 GB
Onboard Graphics: yes
Graphics Chipset: Aspeed AST2500
Storage Connectors: 10 x S-ATA3 600, 1 x M.2
SATA Speed: 6 Gbit/s
Network Port: 3 x RJ45 (LAN-Ports)
Video Connector: 1 x VGA
Back Panel I/O Ports: 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0, 1 x COM/Ser
Internal I/O Connectors: 2 x USB 2.0, 1 x TPM
Number of USB Ports: 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0
Form Factor: E-ATX
Dimensions (HxW): 305 x 330 mm
LAN Chipset: Intel X550
LAN Standard: 2 x 10G Base-T
Number of PCI-X x 16 Slots: 2
BIOS: 128Mb UEFI BIOS
Additional Slots: 3 x PCIe x8
Colour: Green
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Type | Server Mainboard |
|---|---|
| CPU Socket | Dual Socket SP3 |
| Supports Multi-Core Processors | 32-Core |
| Compatible CPUs | AMD Epyc |
| CPU Support to | 180 Watt |
| Memory Slot | 16 |
| RAM Operation Mode | 8-Channel |
| RAM Types | DDR4, ECC |
| Memory Clock Speed | 2,667 MHz |
| Specification | PC4-21336 |
| Maximum Memory Expansion | 2,048 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Aspeed AST2500 |
| Storage Connectors | 10 x S-ATA3 600, 1 x M.2 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| Network Port | 3 x RJ45 (LAN-Ports) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Back Panel I/O Ports | 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0, 1 x COM/Ser |
| Internal I/O Connectors | 2 x USB 2.0, 1 x TPM |
| Number of USB Ports | 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0 |
| Form Factor | E-ATX |
| Dimensions (HxW) | 305 x 330 mm |
| LAN Chipset | Intel X550 |
| LAN Standard | 2 x 10G Base-T |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 2 |
| BIOS | 128Mb UEFI BIOS |
| Additional Slots | 3 x PCIe x8 |
| Colour | Green |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
10/10 would buy again
Spot on mate, spot on
Amazing service and product 👍
Thanks for getting it here so quick
Very pleased with this
Fantastic, ordering more!
One of my best buys ever
Works like a charm ✨
Amazing service and product 👍
Perfect.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.