SuperMicro H12SSL-i
Brand: SuperMicro
Price: €645,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3e429964-5fd3-4450-93e6-74a949de1d38
Description
CPU Socket: Socket SP3
Supports Multi-Core Processors: 64-Core
Compatible CPUs: AMD Epyc 7xx2
Memory Slot: 8
RAM Operation Mode: 8-Channel
RAM Types: DDR4, ECC
Memory Clock Speed: 3,200 MHz
Specification: PC4-25600
Maximum Memory Expansion: 2,048 GB
Onboard Graphics: yes
Graphics Chipset: Aspeed AST2500
Storage Connectors: 8 x S-ATA3 600, 2 x M.2
SATA Speed: 6 Gbit/s
Network Ports: 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video Connector: 1 x VGA
Back Panel I/O Ports: 4 x USB3.2 Gen1, 1 x COM/Ser
Internal I/O Connectors: 2 x USB3.2 Gen1, 7 x Case Fan (4-pin), 1 x TPM
USB Ports: 6 x USB3.2 Gen1
Form Factor: ATX
Dimensions (HxW): 305 x 244 mm
LAN Chipset: Broadcom BCM5720
LAN Standard: 2x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 5
Additional Slots: 2 x PCIe x8
Colour: Green
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel, 2 x S-ATA 6Gb/s Cable
Specifications
| Product Type | Server Mainboard |
|---|---|
| CPU Socket | Socket SP3 |
| Supports Multi-Core Processors | 64-Core |
| Compatible CPUs | AMD Epyc 7xx2 |
| Memory Slot | 8 |
| RAM Operation Mode | 8-Channel |
| RAM Types | DDR4, ECC |
| Memory Clock Speed | 3,200 MHz |
| Specification | PC4-25600 |
| Maximum Memory Expansion | 2,048 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Aspeed AST2500 |
| Storage Connectors | 8 x S-ATA3 600, 2 x M.2 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| Network Ports | 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Back Panel I/O Ports | 4 x USB3.2 Gen1, 1 x COM/Ser |
| Internal I/O Connectors | 2 x USB3.2 Gen1, 7 x Case Fan (4-pin), 1 x TPM |
| USB Ports | 6 x USB3.2 Gen1 |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions (HxW) | 305 x 244 mm |
| LAN Chipset | Broadcom BCM5720 |
| LAN Standard | 2x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 5 |
| Additional Slots | 2 x PCIe x8 |
| Colour | Green |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel, 2 x S-ATA 6Gb/s Cable |
Reviews
Spot on
Such good value... impressed
Quality is really good... can't complain about anything really.
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Spot on mate, spot on
Fantastic value
Exceeds expectations
Amazing 👌
Quality and price are unbeatable
Fast delivery, product is solid
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.