SuperMicro H13SAE-MF
Brand: SuperMicro
Price: €820,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8fd13514-54fd-4706-9873-ba0d3985d520
Description
Chipsatz-Serie: AMD B650
CPU-Sockel: Sockel AM5
unterstütze Multikernprozessoren: 16-Core
Geeignete CPUs: AMD Ryzen 5 7000, AMD Ryzen 7 7000, AMD Ryzen 9 7000
Chipsatz-Codename: Raphael
CPU Support bis: 170 Watt
Anzahl RAM-Steckplätze: 4
RAM-Betriebsart: Dual-Channel
RAM Typ: DDR5
Speichertakt: 5.200 MHz
Spezifikation: PC5-41600
Speicherausbau maximal: 192 GB
Grafik onboard: ja
Grafikchipsatz: Aspeed AST2600
Laufwerksanschlüsse: 4 x S-ATA3 600, 2 x M.2
S-ATA Geschwindigkeit: 6 Gbit/s
RAID: ja
Raidlevel: 0, 1, 10
Netzwerkanschlüsse: 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video-Anschlüsse: 1 x Display Port, 1 x HDMI, 1 x VGA
Audio-Anschlüsse: 5 x Audio Connector, 1 x SPDIF Optical
Peripherie-Anschlüsse: 1 x USB3.2 Gen 2x2, 5 x USB3.2 Gen2, 1 x COM/Ser
physische Tasten: UID, Clear CMOS
Stromanschlüsse: 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V
Anschlüsse intern (Port I/O): 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0, 1 x TPM, 1 x COM/Ser, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x I2C, 2 x Prozessorkühler (4-pin), 6 x Gehäuselüfter (4-pin)
Anzahl USB-Ports: 1 x USB3.2 Gen 2x2, 5 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Formfaktor: Micro ATX
Abmessungen (HxB): 244 x 244 mm
Chipsatzkühlung: passiv
Soundmodus onboard: 7.1 Channel
Soundchip: RealTek ALC888S
LAN-Chipsatz: Intel I210
LAN-Standard: 2 x 1000 MBit/s
PCIe Version: PCIe 5.0, PCIe 4.0
Anzahl PCI-E x 16 Slots: 2
BIOS: 256Mb UEFI BIOS
weitere Steckplätze: 1 x PCIe x4
Farbe: schwarz
Lieferumfang: I/O Shield, Support CD
Specifications
| Produkttyp | Server Mainboard |
|---|---|
| Chipsatz-Serie | AMD B650 |
| CPU-Sockel | Sockel AM5 |
| unterstütze Multikernprozessoren | 16-Core |
| Geeignete CPUs | AMD Ryzen 5 7000, AMD Ryzen 7 7000, AMD Ryzen 9 7000 |
| Chipsatz-Codename | Raphael |
| CPU Support bis | 170 Watt |
| Anzahl RAM-Steckplätze | 4 |
| RAM-Betriebsart | Dual-Channel |
| RAM Typ | DDR5 |
| Speichertakt | 5.200 MHz |
| Spezifikation | PC5-41600 |
| Speicherausbau maximal | 192 GB |
| Grafik onboard | ja |
| Grafikchipsatz | Aspeed AST2600 |
| Laufwerksanschlüsse | 4 x S-ATA3 600, 2 x M.2 |
| S-ATA Geschwindigkeit | 6 Gbit/s |
| RAID | ja |
| Raidlevel | 0, 1, 10 |
| Netzwerkanschlüsse | 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video-Anschlüsse | 1 x Display Port, 1 x HDMI, 1 x VGA |
| Audio-Anschlüsse | 5 x Audio Connector, 1 x SPDIF Optical |
| Peripherie-Anschlüsse | 1 x USB3.2 Gen 2x2, 5 x USB3.2 Gen2, 1 x COM/Ser |
| physische Tasten | UID, Clear CMOS |
| Stromanschlüsse | 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V |
| Anschlüsse intern (Port I/O) | 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0, 1 x TPM, 1 x COM/Ser, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x I2C, 2 x Prozessorkühler (4-pin), 6 x Gehäuselüfter (4-pin) |
| Anzahl USB-Ports | 1 x USB3.2 Gen 2x2, 5 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Formfaktor | Micro ATX |
| Abmessungen (HxB) | 244 x 244 mm |
| Chipsatzkühlung | passiv |
| Soundmodus onboard | 7.1 Channel |
| Soundchip | RealTek ALC888S |
| LAN-Chipsatz | Intel I210 |
| LAN-Standard | 2 x 1000 MBit/s |
| PCIe Version | PCIe 5.0, PCIe 4.0 |
| Anzahl PCI-E x 16 Slots | 2 |
| BIOS | 256Mb UEFI BIOS |
| weitere Steckplätze | 1 x PCIe x4 |
| Farbe | schwarz |
| Lieferumfang | I/O Shield, Support CD |
Reviews
Five stars
Exactly as the description, cheers!
😍 Love it
Got it super fast! Very happy
Arrived well packaged, very pleased
Fantastic quality, unbeatable price!
Works like a charm ✨
Love this! 😄
Second purchase already! Love it
Quality is excellent. Worth every penny
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.