SuperMicro M11SDV-8C-LN4F
Brand: SuperMicro
Price: €845,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 49641894-8b9a-4d85-b16c-d5bd4d2b3412
Description
Supports Multi-Core Processors: 8-Core
Compatible CPUs: AMD Epyc 3251
CPU Support to: 55 Watt
Memory Slot: 4
RAM Operation Mode: Dual-Channel
RAM Types: DDR4, ECC
Memory Clock Speed: 2,667 MHz
Specification: PC4-21336
Maximum Memory Expansion: 512 GB
Onboard Graphics: yes
Graphics Chipset: Aspeed AST2500
Storage Connectors: 1 x M.2, 4 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
Network Ports: 4 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video Connector: 1 x VGA
Internal I/O Connectors: 1 x TPM, 1 x COM/Ser, 3 x Case Fan (4-pin)
Number of USB Ports: 2 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0
Form Factor: Mini-ITX
Dimensions (HxW): 170 x 170 mm
Chipset Cooling: Passive
LAN Chipset: Intel I350-AM4
LAN Standard: 4x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 1
BIOS: 128Mb UEFI BIOS
Colour: Green
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Types | Server Mainboard, integrated CPU Motherboard |
|---|---|
| Supports Multi-Core Processors | 8-Core |
| Compatible CPUs | AMD Epyc 3251 |
| CPU Support to | 55 Watt |
| Memory Slot | 4 |
| RAM Operation Mode | Dual-Channel |
| RAM Types | DDR4, ECC |
| Memory Clock Speed | 2,667 MHz |
| Specification | PC4-21336 |
| Maximum Memory Expansion | 512 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Aspeed AST2500 |
| Storage Connectors | 1 x M.2, 4 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| Network Ports | 4 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Internal I/O Connectors | 1 x TPM, 1 x COM/Ser, 3 x Case Fan (4-pin) |
| Number of USB Ports | 2 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0 |
| Form Factor | Mini-ITX |
| Dimensions (HxW) | 170 x 170 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| LAN Chipset | Intel I350-AM4 |
| LAN Standard | 4x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 1 |
| BIOS | 128Mb UEFI BIOS |
| Colour | Green |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
One of my best buys ever
Quality is really good... can't complain about anything really.
Great value for money. Will definitely be buying again.
Very pleased with this
Exactly what I was looking for
Definitely worth the money
Everything came perfectly packaged
Great value for money
Arrived safe and sound, very pleased
Top quality
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.