SuperMicro X10DAi
Brand: SuperMicro
Price: €989,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: bfa48a82-05f8-47d6-97ba-760cd744fd00
Description
Chipset: Intel C612
CPU Socket: Dual Socket 2011-3
Supports Multi-Core Processors: 18-Core
Compatible CPUs: Intel Xeon E5-2600
Processor Codename: Haswell-E
CPU Support to: 160 Watt
QuickPath Interface: 9.6 GT/s
Memory Slot: 16
RAM Type: DDR4
Memory Clock Speed: 2,133 MHz
Specification: PC4-17000
Maximum Memory Expansion: 1,024 GB
Onboard Graphics: no
Storage Connector: 10 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 5, 10
Network Port: 2 x RJ45 (LAN-Ports)
Back Panel I/O Ports: 2 x USB2.0, 4 x USB3.2 Gen1, 1 x COM/Ser
Internal I/O Connectors: 2 x USB3.2 Gen1, 3 x USB 2.0, 1 x COM/Ser, 2 x SuperDOM, 1 x TPM
Number of USB Ports: 6 x USB3.2 Gen1, 5 x USB2.0
Form Factor: E-ATX
Dimensions (HxW): 305 x 330 mm
Onboard Sound: 7.1 Channel
Sound Chip: RealTek ALC888
LAN Chipset: Intel I210
LAN Standard: 2x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 3
BIOS: 128Mb UEFI BIOS
Additional Slots: 3 x PCIe x8
Colour: Green
Specifications
| Product Type | Server Mainboard |
|---|---|
| Chipset | Intel C612 |
| CPU Socket | Dual Socket 2011-3 |
| Supports Multi-Core Processors | 18-Core |
| Compatible CPUs | Intel Xeon E5-2600 |
| Processor Codename | Haswell-E |
| CPU Support to | 160 Watt |
| QuickPath Interface | 9.6 GT/s |
| Memory Slot | 16 |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 2,133 MHz |
| Specification | PC4-17000 |
| Maximum Memory Expansion | 1,024 GB |
| Onboard Graphics | no |
| Storage Connector | 10 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Network Port | 2 x RJ45 (LAN-Ports) |
| Back Panel I/O Ports | 2 x USB2.0, 4 x USB3.2 Gen1, 1 x COM/Ser |
| Internal I/O Connectors | 2 x USB3.2 Gen1, 3 x USB 2.0, 1 x COM/Ser, 2 x SuperDOM, 1 x TPM |
| Number of USB Ports | 6 x USB3.2 Gen1, 5 x USB2.0 |
| Form Factor | E-ATX |
| Dimensions (HxW) | 305 x 330 mm |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| Sound Chip | RealTek ALC888 |
| LAN Chipset | Intel I210 |
| LAN Standard | 2x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 3 |
| BIOS | 128Mb UEFI BIOS |
| Additional Slots | 3 x PCIe x8 |
| Colour | Green |
Reviews
Top quality stuff, will order again
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Fantastic, ordering more!
Best thing I've bought in a while
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Fantastic value
Five stars
Came super fast and works great
Very happy with this purchase
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.