SuperMicro X11DAi-N
Brand: SuperMicro
Price: €1.178,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cf3e17ed-8b79-441a-bd88-56b5df27aa6b
Description
Series: SuperMicro X11
Chipset: Intel C621
CPU Support to: 205 Watt
QuickPath Interface: 10.4 GT/s
Memory Slot: 16
RAM Types: DDR4, ECC
Memory Clock Speed: 2,667 MHz
Specification: PC4-21336
Maximum Memory Expansion: 2,048 GB
Onboard Graphics: yes
Graphics Chipset: Aspeed AST2500
Storage Connectors: 10 x S-ATA3 600, 2 x M.2
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 5, 10
Video Connector: 1 x VGA
Back Panel I/O Ports: 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB3.2 Gen2
Internal I/O Connectors: 1 x COM/Ser, 1 x TPM, 7 x Case Fan (4-pin)
Form Factor: E-ATX
Dimensions (HxW): 305 x 330 mm
Chipset Cooling: Passive
Onboard Sound: 7.1 Channel
LAN Standard: 2x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 4
BIOS: 32Mb UEFI BIOS
Additional Slots: 2 x PCIe x8
Colour: Green
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Type | Socket P Motherboard |
|---|---|
| Series | SuperMicro X11 |
| Chipset | Intel C621 |
| CPU Support to | 205 Watt |
| QuickPath Interface | 10.4 GT/s |
| Memory Slot | 16 |
| RAM Types | DDR4, ECC |
| Memory Clock Speed | 2,667 MHz |
| Specification | PC4-21336 |
| Maximum Memory Expansion | 2,048 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Aspeed AST2500 |
| Storage Connectors | 10 x S-ATA3 600, 2 x M.2 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Back Panel I/O Ports | 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB3.2 Gen2 |
| Internal I/O Connectors | 1 x COM/Ser, 1 x TPM, 7 x Case Fan (4-pin) |
| Form Factor | E-ATX |
| Dimensions (HxW) | 305 x 330 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| LAN Standard | 2x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 4 |
| BIOS | 32Mb UEFI BIOS |
| Additional Slots | 2 x PCIe x8 |
| Colour | Green |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Fast delivery, product is solid
Arrived well packaged, very pleased
10/10 would buy again
Exactly what I was looking for
Great value for money. Will definitely be buying again.
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Came super fast and works great
Best thing I've bought in a while
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.