SuperMicro X11SCL-IF
Brand: SuperMicro
Price: €390,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5e961ee7-d2e0-4a6c-ad01-6201eb7612d1
Description
Series: SuperMicro X11
Chipset: Intel C242
CPU Socket: Socket 1151
Supports Multi-Core Processors: 6-Core
Compatible CPUs: Intel Xeon E-2100, Intel Core i3
CPU Support to: 95 Watt
Memory Slot: 2
RAM Operation Mode: Dual-Channel
RAM Types: DDR4, ECC
Memory Clock Speed: 2,667 MHz
Specification: PC4-21336
Maximum Memory Expansion: 64 GB
Onboard Graphics: yes
Graphics Chipset: Aspeed AST2500
Storage Connectors: 4 x S-ATA3 600, 1 x M.2
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 5, 10
Network Ports: 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video Connector: 1 x VGA
Back Panel I/O Ports: 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0, 1 x COM/Ser
Internal I/O Connectors: 3 x USB3.2 Gen1, 2 x USB 2.0, 1 x TPM, 4 x Case Fan (4-pin)
Number of USB Ports: 5 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0
Form Factor: Mini-ITX
Dimensions (HxW): 170 x 170 mm
Chipset Cooling: Passive
LAN Chipset: Intel I210AT
LAN Standard: 2x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 1
Colour: Green
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Type | Server Mainboard |
|---|---|
| Series | SuperMicro X11 |
| Chipset | Intel C242 |
| CPU Socket | Socket 1151 |
| Supports Multi-Core Processors | 6-Core |
| Compatible CPUs | Intel Xeon E-2100, Intel Core i3 |
| CPU Support to | 95 Watt |
| Memory Slot | 2 |
| RAM Operation Mode | Dual-Channel |
| RAM Types | DDR4, ECC |
| Memory Clock Speed | 2,667 MHz |
| Specification | PC4-21336 |
| Maximum Memory Expansion | 64 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Aspeed AST2500 |
| Storage Connectors | 4 x S-ATA3 600, 1 x M.2 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Network Ports | 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Back Panel I/O Ports | 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0, 1 x COM/Ser |
| Internal I/O Connectors | 3 x USB3.2 Gen1, 2 x USB 2.0, 1 x TPM, 4 x Case Fan (4-pin) |
| Number of USB Ports | 5 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0 |
| Form Factor | Mini-ITX |
| Dimensions (HxW) | 170 x 170 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| LAN Chipset | Intel I210AT |
| LAN Standard | 2x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 1 |
| Colour | Green |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
Great value for money. Will definitely be buying again.
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.