SuperMicro X11SDV-8C-TLN2F
Brand: SuperMicro
Price: €1.552,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: eea0c21b-dbb7-44b7-a511-2373ea4cd76b
Description
Series: SuperMicro X11
Supports Multi-Core Processors: 8-Core
Compatible CPUs: Intel Xeon D-2141I
Processor Codename: Skylake
CPU Support to: 65 Watt
Memory Slot: 4
RAM Types: DDR4, ECC
Memory Clock Speed: 2,667 MHz
Specification: PC4-21336
Maximum Memory Expansion: 256 GB
Onboard Graphics: yes
Graphics Chipset: Aspeed AST2500
Storage Connector: 8 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 5, 10
Network Ports: 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video Connector: 1 x VGA
Back Panel I/O Port: 2 x USB3.2 Gen1
Internal I/O Connectors: 2 x USB 2.0, 1 x TPM, 3 x Case Fan (4-pin)
Number of USB Ports: 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Form Factor: Mini-ITX
Dimensions (HxW): 171,5 x 171,5 mm
Chipset Cooling: Passive
LAN Chipset: Intel X557
LAN Standard: 2 x 10G Base-T
Additional Slots: 1 x PCIe x8
Colour: Green
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Types | Server Mainboard, integrated CPU Motherboard |
|---|---|
| Series | SuperMicro X11 |
| Supports Multi-Core Processors | 8-Core |
| Compatible CPUs | Intel Xeon D-2141I |
| Processor Codename | Skylake |
| CPU Support to | 65 Watt |
| Memory Slot | 4 |
| RAM Types | DDR4, ECC |
| Memory Clock Speed | 2,667 MHz |
| Specification | PC4-21336 |
| Maximum Memory Expansion | 256 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Aspeed AST2500 |
| Storage Connector | 8 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Network Ports | 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Back Panel I/O Port | 2 x USB3.2 Gen1 |
| Internal I/O Connectors | 2 x USB 2.0, 1 x TPM, 3 x Case Fan (4-pin) |
| Number of USB Ports | 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Form Factor | Mini-ITX |
| Dimensions (HxW) | 171,5 x 171,5 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| LAN Chipset | Intel X557 |
| LAN Standard | 2 x 10G Base-T |
| Additional Slots | 1 x PCIe x8 |
| Colour | Green |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
Top quality, can't complain
Better than expected tbh
Does the job perfectly... will be ordering more
Perfect.
Quality and price are unbeatable
Exceeds expectations
Fantastic value
Speedy delivery, impeccable condition
Great value for money
Second purchase already! Love it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.