SuperMicro X11SRA-F
Brand: SuperMicro
Price: €539,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3fbbe893-2076-4b74-8c18-9ced928b11c9
Description
Series: SuperMicro X11
Chipset: Intel C422
CPU Socket: Socket 2066
Processor Codename: Skylake-W
CPU Support to: 140 Watt
Memory Slot: 8
RAM Types: ECC, DDR4
Memory Clock Speed: 2,667 MHz
Specification: PC4-21336
Maximum Memory Expansion: 512 GB
Storage Connectors: 2 x M.2, 2 x U.2, 6 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 5, 10
Network Port: 2 x RJ45 (LAN-Ports)
Back Panel I/O Ports: 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Internal I/O Connectors: 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x COM/Ser, 1 x TPM, 5 x Case Fan (4-pin), 2 x USB3.2 Gen2
Number of USB Ports: 6 x USB3.2 Gen1, 2 x USB3.2 Gen2, 6 x USB2.0
Form Factor: ATX
Dimensions (HxW): 305 x 244 mm
Chipset Cooling: Passive
Onboard Sound: 7.1 Channel
Sound Chip: RealTek ALC1220
LAN Chipsets: Aquantia AQC108, Intel I210AT
LAN Standard: 1x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 3
Additional Slots: 1 x PCIe x4
Colour: Black
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Type | Socket 2066 Mainboard |
|---|---|
| Series | SuperMicro X11 |
| Chipset | Intel C422 |
| CPU Socket | Socket 2066 |
| Processor Codename | Skylake-W |
| CPU Support to | 140 Watt |
| Memory Slot | 8 |
| RAM Types | ECC, DDR4 |
| Memory Clock Speed | 2,667 MHz |
| Specification | PC4-21336 |
| Maximum Memory Expansion | 512 GB |
| Storage Connectors | 2 x M.2, 2 x U.2, 6 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Network Port | 2 x RJ45 (LAN-Ports) |
| Back Panel I/O Ports | 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Internal I/O Connectors | 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x COM/Ser, 1 x TPM, 5 x Case Fan (4-pin), 2 x USB3.2 Gen2 |
| Number of USB Ports | 6 x USB3.2 Gen1, 2 x USB3.2 Gen2, 6 x USB2.0 |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions (HxW) | 305 x 244 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| Sound Chip | RealTek ALC1220 |
| LAN Chipsets | Aquantia AQC108, Intel I210AT |
| LAN Standard | 1x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 3 |
| Additional Slots | 1 x PCIe x4 |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
Packaged so carefully, arrived perfect
Exactly what I needed. Very happy with this.
Very happy indeed 👍
Really impressed, no complaints
Quality is really good... can't complain about anything really.
Exactly what I was looking for
Honestly fantastic
Better than expected tbh
Got exactly what I needed, very pleased
Legit so good
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.