SuperMicro X11SSZ-F
Brand: SuperMicro
Price: €481,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9ecc944f-919c-4a4c-ba96-f671140b6094
Description
Series: SuperMicro X11
Chipset: Intel C236
CPU Socket: Socket 1151
Supports Multi-Core Processors: Quadcore
Compatible CPUs: Intel Xeon E3-1200 v5, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7
Processor Codename: Skylake
CPU Support to: 95 Watt
Memory Slot: 4
RAM Types: DDR4, ECC
Memory Clock Speed: 2,133 MHz
Specification: PC4-17000
Maximum Memory Expansion: 64 GB
Onboard Graphics: yes
Graphics Chipsets: Aspeed AST2400, Intel HD Graphics
Storage Connector: 4 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 5, 10
Network Port: 3 x RJ45 (LAN-Ports)
Video Connectors: 2 x Display Port, 1 x DVI, 1 x VGA
Back Panel I/O Ports: 2 x USB2.0, 2 x USB3.2 Gen1
Internal I/O Connectors: 2 x USB3.2 Gen1, 7 x USB2.0, 2 x COM/Ser, 1 x TPM
Number of USB Ports: 4 x USB3.2 Gen1, 9 x USB2.0
Form Factor: Micro ATX
Dimensions (HxW): 224 x 224 mm
Chipset Cooling: Passive
Onboard Sound: 7.1 Channel
Sound Chip: RealTek ALC888S
LAN Chipsets: Intel I210AT, Intel I219LM
LAN Standard: 2x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 1
BIOS: 128Mb UEFI BIOS
Additional Slots: 2 x PCIe x8
Colour: Green
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Type | Socket 1151 Mainboard |
|---|---|
| Series | SuperMicro X11 |
| Chipset | Intel C236 |
| CPU Socket | Socket 1151 |
| Supports Multi-Core Processors | Quadcore |
| Compatible CPUs | Intel Xeon E3-1200 v5, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 |
| Processor Codename | Skylake |
| CPU Support to | 95 Watt |
| Memory Slot | 4 |
| RAM Types | DDR4, ECC |
| Memory Clock Speed | 2,133 MHz |
| Specification | PC4-17000 |
| Maximum Memory Expansion | 64 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Graphics Chipsets | Aspeed AST2400, Intel HD Graphics |
| Storage Connector | 4 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Network Port | 3 x RJ45 (LAN-Ports) |
| Video Connectors | 2 x Display Port, 1 x DVI, 1 x VGA |
| Back Panel I/O Ports | 2 x USB2.0, 2 x USB3.2 Gen1 |
| Internal I/O Connectors | 2 x USB3.2 Gen1, 7 x USB2.0, 2 x COM/Ser, 1 x TPM |
| Number of USB Ports | 4 x USB3.2 Gen1, 9 x USB2.0 |
| Form Factor | Micro ATX |
| Dimensions (HxW) | 224 x 224 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| Sound Chip | RealTek ALC888S |
| LAN Chipsets | Intel I210AT, Intel I219LM |
| LAN Standard | 2x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 1 |
| BIOS | 128Mb UEFI BIOS |
| Additional Slots | 2 x PCIe x8 |
| Colour | Green |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
Ordering more for friends
Love this! 😄
Really happy with this
Such good value... impressed
Exactly what I needed. Very happy with this.
Speedy delivery, impeccable condition
Works great, good price
Can't find any faults
Speedy delivery, impeccable condition
Perfect.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.