SuperMicro X12STL-F
Brand: SuperMicro
Price: €533,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ebc0e5b6-9ae0-4ed8-b43c-093271bf7ccd
Description
CPU Socket: Socket 1200
Supports Multi-Core Processors: 8-Core
CPU Support to: 95 Watt
Memory Slot: 4
RAM Types: DDR4, ECC
Memory Clock Speed: 3,200 MHz
Specification: PC4-25600
Maximum Memory Expansion: 128 GB
Onboard Graphics: yes
Storage Connectors: 1 x M.2, 6 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 5, 10
Network Ports: 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video Connector: 1 x VGA
Back Panel I/O Ports: 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0, 1 x COM/Ser
Power Connectors: 1 x 4-pin ATX 12V, 1 x 24-pin ATX
Internal I/O Connectors: 1 x TPM, 3 x USB3.2 Gen1, 1 x COM/Ser, 2 x USB 2.0
Number of USB Ports: 5 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0
Form Factor: Micro ATX
Dimensions (HxW): 244 x 244 mm
Chipset Cooling: Passive
LAN Chipset: Intel I210
LAN Standard: 2x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 1
Additional Slots: 2 x PCIe x8, 1 x PCIe x4
Colour: Green
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Type | Server Mainboard |
|---|---|
| CPU Socket | Socket 1200 |
| Supports Multi-Core Processors | 8-Core |
| CPU Support to | 95 Watt |
| Memory Slot | 4 |
| RAM Types | DDR4, ECC |
| Memory Clock Speed | 3,200 MHz |
| Specification | PC4-25600 |
| Maximum Memory Expansion | 128 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Storage Connectors | 1 x M.2, 6 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Network Ports | 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Back Panel I/O Ports | 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0, 1 x COM/Ser |
| Power Connectors | 1 x 4-pin ATX 12V, 1 x 24-pin ATX |
| Internal I/O Connectors | 1 x TPM, 3 x USB3.2 Gen1, 1 x COM/Ser, 2 x USB 2.0 |
| Number of USB Ports | 5 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0 |
| Form Factor | Micro ATX |
| Dimensions (HxW) | 244 x 244 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| LAN Chipset | Intel I210 |
| LAN Standard | 2x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 1 |
| Additional Slots | 2 x PCIe x8, 1 x PCIe x4 |
| Colour | Green |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
Seriously good value
Can't fault anything about this
Legit so good
Quality and price are unbeatable
Fantastic, ordering more!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.