SuperMicro X13SCL-iF
Brand: SuperMicro
Price: €532,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 35b293e2-2eb7-4e7c-b361-b82e2874814a
Description
Serie: SuperMicro X13
Chipsatz-Serie: Intel C262
CPU-Sockel: Sockel 1700
unterstütze Multikernprozessoren: 8-Core
Geeignete CPUs: Intel Xeon E-2400
Chipsatz-Codename: Raptor Lake
CPU Support bis: 95 Watt
Anzahl RAM-Steckplätze: 2
RAM-Betriebsart: Dual-Channel
RAM Typen: DDR5, ECC
Speichertakt: 4.800 MHz
Spezifikation: PC5-38400
Speicherausbau maximal: 64 GB
Grafik onboard: ja
Grafikchipsatz: Aspeed AST2600
Laufwerksanschlüsse: 2 x S-ATA3 600, 1 x M.2, 2 x SlimSAS
S-ATA Geschwindigkeit: 6 Gbit/s
RAID: ja
Raidlevel: 0, 1, 5, 10
Netzwerkanschlüsse: 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video-Anschluss: 1 x VGA
Peripherie-Anschlüsse: 1 x COM/Ser, 2 x USB2.0, 2 x USB3.2 Gen1
physische Tasten: UID
Stromanschlüsse: 1 x 24-pin ATX, 1 x 4-pin ATX 12V
Anschlüsse intern (Port I/O): 1 x Prozessorkühler (4-pin), 3 x Gehäuselüfter (4-pin), 1 x Speaker, 1 x TPM, 2 x USB3.2 Gen1
Anzahl USB-Ports: 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Formfaktor: Mini-ITX
Abmessungen (HxB): 193 x 193 mm
Chipsatzkühlung: passiv
LAN-Chipsatz: Intel I210
LAN-Standard: 2 x 1000 MBit/s
PCIe Version: PCIe 5.0, PCIe 4.0
Anzahl PCI-E x 16 Slots: 1
BIOS: 256Mb UEFI BIOS
Farbe: grün
Lieferumfang: Support CD, I/O Shield, 2 x S-ATA 6Gb/s Kabel
Specifications
| Produkttyp | Server Mainboard |
|---|---|
| Serie | SuperMicro X13 |
| Chipsatz-Serie | Intel C262 |
| CPU-Sockel | Sockel 1700 |
| unterstütze Multikernprozessoren | 8-Core |
| Geeignete CPUs | Intel Xeon E-2400 |
| Chipsatz-Codename | Raptor Lake |
| CPU Support bis | 95 Watt |
| Anzahl RAM-Steckplätze | 2 |
| RAM-Betriebsart | Dual-Channel |
| RAM Typen | DDR5, ECC |
| Speichertakt | 4.800 MHz |
| Spezifikation | PC5-38400 |
| Speicherausbau maximal | 64 GB |
| Grafik onboard | ja |
| Grafikchipsatz | Aspeed AST2600 |
| Laufwerksanschlüsse | 2 x S-ATA3 600, 1 x M.2, 2 x SlimSAS |
| S-ATA Geschwindigkeit | 6 Gbit/s |
| RAID | ja |
| Raidlevel | 0, 1, 5, 10 |
| Netzwerkanschlüsse | 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video-Anschluss | 1 x VGA |
| Peripherie-Anschlüsse | 1 x COM/Ser, 2 x USB2.0, 2 x USB3.2 Gen1 |
| physische Tasten | UID |
| Stromanschlüsse | 1 x 24-pin ATX, 1 x 4-pin ATX 12V |
| Anschlüsse intern (Port I/O) | 1 x Prozessorkühler (4-pin), 3 x Gehäuselüfter (4-pin), 1 x Speaker, 1 x TPM, 2 x USB3.2 Gen1 |
| Anzahl USB-Ports | 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Formfaktor | Mini-ITX |
| Abmessungen (HxB) | 193 x 193 mm |
| Chipsatzkühlung | passiv |
| LAN-Chipsatz | Intel I210 |
| LAN-Standard | 2 x 1000 MBit/s |
| PCIe Version | PCIe 5.0, PCIe 4.0 |
| Anzahl PCI-E x 16 Slots | 1 |
| BIOS | 256Mb UEFI BIOS |
| Farbe | grün |
| Lieferumfang | Support CD, I/O Shield, 2 x S-ATA 6Gb/s Kabel |
Reviews
Couldn't fault it
Exactly as the description, cheers!
Amazing value!
Works great, super happy!
Spot on mate, spot on
10 out of 10
Very happy with this purchase
Exactly what I needed, thanks!
Perfect 👍
Seriously good value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.