SuperMicro X13SEI-TF
Brand: SuperMicro
Price: €853,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 13af1e28-fda8-4d3a-b0ad-b8519630fa72
Description
CPU Socket: Socket 4677
CPU Support to: 350 Watt
Memory Slot: 8
RAM Types: DDR5, ECC
Memory Clock Speed: 4,800 MHz
Maximum Memory Expansion: 2,048 GB
Onboard Graphics: yes
Storage Connectors: 2 x M.2, 10 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
Network Ports: 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video Connector: 1 x VGA
Back Panel I/O Ports: 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Power Connectors: 1 x 24-pin ATX, 2 x 8-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 2 x USB3.2 Gen1, 1 x COM/Ser, 1 x TPM, 7 x Case Fan (4-pin)
Number of USB Ports: 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Form Factor: E-ATX
Chipset Cooling: Passive
LAN Chipset: Intel X550
LAN Standard: 2 x 10G Base-T
Number of PCI-X x 16 Slots: 2
Additional Slots: 3 x PCIe x8
Colour: Green
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Type | Server Mainboard |
|---|---|
| CPU Socket | Socket 4677 |
| CPU Support to | 350 Watt |
| Memory Slot | 8 |
| RAM Types | DDR5, ECC |
| Memory Clock Speed | 4,800 MHz |
| Maximum Memory Expansion | 2,048 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Storage Connectors | 2 x M.2, 10 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| Network Ports | 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Back Panel I/O Ports | 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Power Connectors | 1 x 24-pin ATX, 2 x 8-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 2 x USB3.2 Gen1, 1 x COM/Ser, 1 x TPM, 7 x Case Fan (4-pin) |
| Number of USB Ports | 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Form Factor | E-ATX |
| Chipset Cooling | Passive |
| LAN Chipset | Intel X550 |
| LAN Standard | 2 x 10G Base-T |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 2 |
| Additional Slots | 3 x PCIe x8 |
| Colour | Green |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
Can't fault anything about this
Best thing I've bought in a while
10/10 would buy again
Very happy with this purchase
Can't fault it, great price too
Packaged so carefully, arrived perfect
Fast delivery, excellent item
No issues whatsoever
Fantastic, ordering more!
😍 Love it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.