Team GX2 1TB
Brand: Team
Price: €180,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 47810032-8f2f-4292-abb6-b13848188ad2
Description
BUS Speed: 6
Read Speed: 530 MB/s
Write Speed: 480 MB/s
MTBF: 1,000,000 hours
Maximum Write Volume (TBW): 240
Capacity: 1,024 GB
Design: Internal
Bus: SATA III (SATA 600)
Features: SMART, TRIM Support
Special Features: Shockproof
Shock-resistant up to: 1,500 G
Vibration resistant up to: 20 G
Operating Temperature: 0 - 70 °C
Form Factor: 2,5 Inch
Height: 7 mm
Width: 69.9 mm
Length: 100 mm
Specifications
| Product Type | Internal SSD (Solid State Drive) |
|---|---|
| BUS Speed | 6 |
| Read Speed | 530 MB/s |
| Write Speed | 480 MB/s |
| MTBF | 1,000,000 hours |
| Maximum Write Volume (TBW) | 240 |
| Capacity | 1,024 GB |
| Design | Internal |
| Bus | SATA III (SATA 600) |
| Features | SMART, TRIM Support |
| Special Features | Shockproof |
| Shock-resistant up to | 1,500 G |
| Vibration resistant up to | 20 G |
| Operating Temperature | 0 - 70 °C |
| Form Factor | 2,5 Inch |
| Height | 7 mm |
| Width | 69.9 mm |
| Length | 100 mm |
Reviews
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Five stars
Very pleased with this
Amazing 👌
Couldn't fault it
Amazing 👌
Wow! Amazing value
Speedy delivery, impeccable condition
Fantastic, ordering more!
10 out of 10
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.