Zalman Alpha 36 White
Brand: Zalman
Price: €117,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e19c7d01-27ea-4ca4-8a58-bef029f1a7c6
Description
Series: Zalman Alpha
Colour: White
Backlight Colour: rgb
Platforms: AMD, Intel
Compatible Sockets: socket AM5, socket AM4, socket AM3, socket 1700, socket 1200, socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150, socket 2011-3, socket 2011, socket 2066
Radiator Size: 360 mm
Fan Size: 120
Fan (pre-installed): 3
Fan (maximum): 6
Materials: Copper, Polycarbonate, ABS
Contact Surface: Copper
Heat Sink Dimensions: 68 x 68 x 62 mm
Water Flow Rate: 0 l/h
max. Pumpgeschwindigkeit: 3,200 rpm
Min. Fan Speed: 500
Max. Fan Revolution: 1,800 rpm
Max. Noise Emission: 33 dB
Noise Emission: 33 dB
Statischer Druck: 1.9
Specifications
| Product Types | CPU Cooler, AiO Water Cooler |
|---|---|
| Series | Zalman Alpha |
| Colour | White |
| Backlight Colour | rgb |
| Platforms | AMD, Intel |
| Compatible Sockets | socket AM5, socket AM4, socket AM3, socket 1700, socket 1200, socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150, socket 2011-3, socket 2011, socket 2066 |
| Radiator Size | 360 mm |
| Fan Size | 120 |
| Fan (pre-installed) | 3 |
| Fan (maximum) | 6 |
| Materials | Copper, Polycarbonate, ABS |
| Contact Surface | Copper |
| Heat Sink Dimensions | 68 x 68 x 62 mm |
| Water Flow Rate | 0 l/h |
| max. Pumpgeschwindigkeit | 3,200 rpm |
| Min. Fan Speed | 500 |
| Max. Fan Revolution | 1,800 rpm |
| Max. Noise Emission | 33 dB |
| Noise Emission | 33 dB |
| Statischer Druck | 1.9 |
Reviews
Very happy indeed 👍
100% would buy again
Exactly what I needed. Very happy with this.
Five stars
Quality is really good... can't complain about anything really.
Exactly what I wanted
😍 Love it
Fantastic quality, unbeatable price!
Does the job
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.