Zotac GeForce GT1030 Zone Edition 2GB GDDR5
Brand: Zotac
Price: €128,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e3aeba7f-55e9-4259-8142-5108b795a966
Description
Series: NVIDIA GeForce GT 1030
TDP: 30 W
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Pascal
Chipset: NVIDIA GP108
Stream Processing Units: 384
CPU Clock Speed: 1,227 MHz
Boost Clock: 1,468 MHz
Production Process: 16 nm
Chipset Features: NVIDIA GameWorks, GPU Boost 3.0
Memory Size: 2 GB
Memory Type: GDDR5
Memory Interface: 64 Bit
Memory Clock Speed: 3,000 MHz
Slot: PCIe
PCIe Version: 3.0
PCIe Lanes: x16
Length: 17.2 cm
Width: 11.1 cm
Low profile: no
Interfaces: DVI, HDMI
DVI Specification: DVI-D (Single-Link)
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Cooling System: Passive
Fan Colour: Black
For: Office, 4K
DirectX support: 12
OpenGL Support: 4.5
Shader Model: 5.1
Specifications
| Product Type | Gaming Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA GeForce GT 1030 |
| TDP | 30 W |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Pascal |
| Chipset | NVIDIA GP108 |
| Stream Processing Units | 384 |
| CPU Clock Speed | 1,227 MHz |
| Boost Clock | 1,468 MHz |
| Production Process | 16 nm |
| Chipset Features | NVIDIA GameWorks, GPU Boost 3.0 |
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Interface | 64 Bit |
| Memory Clock Speed | 3,000 MHz |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 3.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Length | 17.2 cm |
| Width | 11.1 cm |
| Low profile | no |
| Interfaces | DVI, HDMI |
| DVI Specification | DVI-D (Single-Link) |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Cooling System | Passive |
| Fan Colour | Black |
| For | Office, 4K |
| DirectX support | 12 |
| OpenGL Support | 4.5 |
| Shader Model | 5.1 |
Reviews
Perfect 👍
Ordering more for friends
Exactly what I needed, thanks!
Does the job
Ordering more for friends
Every penny well spent
Wow! Amazing value
Absolutely worth it
Delivered when promised... very satisfied
Arrived safe and sound, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.