Zotac GeForce RTX 4070 Trinity
Brand: Zotac
Price: €809,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c7c37d5c-7c94-4e2d-8e57-1f5336085186
Description
Series: NVIDIA GeForce RTX 4070
TDP: 200 W
Colour: Black
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Ada Lovelace
Chipset: NVIDIA AD104
Stream Processing Units: 5,888
Raytracing Units: 46
AI accelerators: 184
CPU Clock Speed: 1,920 MHz
Boost Clock: 2,475 MHz
Production Process: 5 nm
L2 Cache: 36 MB
Chipset Features: NVIDIA Freestyle, NVIDIA Decoder, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Ansel, NVIDIA Mosaic Technology, NVIDIA Encoder, NVIDIA Broadcast, AV1 Decoder, NVIDIA GPU Boost, NVIDIA Omniverse, NVIDIA RTX IO, NVIDIA GeForce Experience, Real-Time Ray Tracing, NVIDIA Reflex
Memory Size: 12 GB
Memory Type: GDDR6X
Memory Interface: 192 Bit
Memory Clock Speed: 21 Gbps / 10,502 MHz
Memory Bandwidth: 504 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 4.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 1 x 12VHPWR (16-pin)
Length: 30.68 cm
Width: 11.94 cm
Low profile: no
Interfaces: HDMI, 3x Display Port
HDMI Specification: HDMI 2.1
DisplayPort Version: DisplayPort 1.4a
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Cooling Fan Type: Zotac IceStorm 2.0
Number of Fans: 3
Fan Colour: Black, Grey
Fan Specifications: Zero RPM
DirectX support: 12.2
OpenGL Support: 4.6
Shader Model: 6.6
Upscaling: DLSS
Synchronisation: G-Sync
Specifications
| Product Type | Gaming Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| TDP | 200 W |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Ada Lovelace |
| Chipset | NVIDIA AD104 |
| Stream Processing Units | 5,888 |
| Raytracing Units | 46 |
| AI accelerators | 184 |
| CPU Clock Speed | 1,920 MHz |
| Boost Clock | 2,475 MHz |
| Production Process | 5 nm |
| L2 Cache | 36 MB |
| Chipset Features | NVIDIA Freestyle, NVIDIA Decoder, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Ansel, NVIDIA Mosaic Technology, NVIDIA Encoder, NVIDIA Broadcast, AV1 Decoder, NVIDIA GPU Boost, NVIDIA Omniverse, NVIDIA RTX IO, NVIDIA GeForce Experience, Real-Time Ray Tracing, NVIDIA Reflex |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Interface | 192 Bit |
| Memory Clock Speed | 21 Gbps / 10,502 MHz |
| Memory Bandwidth | 504 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 4.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 1 x 12VHPWR (16-pin) |
| Length | 30.68 cm |
| Width | 11.94 cm |
| Low profile | no |
| Interfaces | HDMI, 3x Display Port |
| HDMI Specification | HDMI 2.1 |
| DisplayPort Version | DisplayPort 1.4a |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Cooling Fan Type | Zotac IceStorm 2.0 |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Colour | Black, Grey |
| Fan Specifications | Zero RPM |
| DirectX support | 12.2 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Shader Model | 6.6 |
| Upscaling | DLSS |
| Synchronisation | G-Sync |
Reviews
Fast delivery, excellent item
Fantastic quality, unbeatable price!
Arrived super quickly and works great 😊
Spot on
Such good value... impressed
Definitely worth the money
100% would buy again
Legit so good
Wow! Amazing value
Fast delivery, excellent item
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.