Zotac GeForce RTX 5080 Solid Core OC
Brand: Zotac
Price: €1.135,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 049a4dd3-c08a-49e9-9216-e16b6a7c7200
Description
Series: NVIDIA GeForce RTX 5080
TDP: 360 W
Dual Bios: no
Colour: Black
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Blackwell
Chipset: NVIDIA GB203
Stream Processing Units: 10,752
Raytracing Units: 84
AI accelerators: 336
CPU Clock Speed: 2,295 MHz
Boost Clock: 2,640 MHz
Overclocked: yes
Production Process: 5 nm
L2 Cache: 64 MB
Chipset Features: CUDA, NVIDIA Freestyle, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Omniverse, NVIDIA RTX Remix, NVIDIA Ansel, Real-Time Ray Tracing, NVIDIA Reflex
Memory Size: 16 GB
Memory Type: GDDR7
Memory Interface: 256 Bit
Memory Clock Speed: 30 Gbps / 15,000 MHz
Memory Bandwidth: 960 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 5.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 1 x 12V-2x6 (16-pin)
Length: 30.35 cm
Width: 11.58 cm
Low profile: no
Interfaces: HDMI, 3x Display Port
HDMI Specification: HDMI 2.1
DisplayPort Version: DisplayPort 2.1
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Cooling Fan Type: Zotac IceStorm 3.0
Number of Fans: 3
Fan Specifications: Zero RPM, Flow Through
For: 4K
DirectX support: 12.2
OpenGL Support: 4.6
Shader Model: 6.8
Upscaling: DLSS
Synchronisation: G-Sync
Specifications
| Product Type | Gaming Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| TDP | 360 W |
| Dual Bios | no |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Blackwell |
| Chipset | NVIDIA GB203 |
| Stream Processing Units | 10,752 |
| Raytracing Units | 84 |
| AI accelerators | 336 |
| CPU Clock Speed | 2,295 MHz |
| Boost Clock | 2,640 MHz |
| Overclocked | yes |
| Production Process | 5 nm |
| L2 Cache | 64 MB |
| Chipset Features | CUDA, NVIDIA Freestyle, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Omniverse, NVIDIA RTX Remix, NVIDIA Ansel, Real-Time Ray Tracing, NVIDIA Reflex |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Interface | 256 Bit |
| Memory Clock Speed | 30 Gbps / 15,000 MHz |
| Memory Bandwidth | 960 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 5.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 1 x 12V-2x6 (16-pin) |
| Length | 30.35 cm |
| Width | 11.58 cm |
| Low profile | no |
| Interfaces | HDMI, 3x Display Port |
| HDMI Specification | HDMI 2.1 |
| DisplayPort Version | DisplayPort 2.1 |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Cooling Fan Type | Zotac IceStorm 3.0 |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Specifications | Zero RPM, Flow Through |
| For | 4K |
| DirectX support | 12.2 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Shader Model | 6.8 |
| Upscaling | DLSS |
| Synchronisation | G-Sync |
Reviews
Excellent stuff
Packaged so carefully, arrived perfect
Great value for money
Packaged so carefully, arrived perfect
Honestly fantastic
Works great, good price
Fantastic, ordering more!
Spot on mate, spot on
10/10 would buy again
Perfect!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.